Czeremcha amerykańska

Jest to gatunek drzewa lub dużego krzewu z rodziny różowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Introdukowano ją w okolicach XIX wieku. Obecnie występuje już na całym obszarze kraju. Czeremcha amerykańska zaliczana jest do roślin inwazyjnych ? niebezpiecznych dla rodzimej flory i jako taka powinna być usuwana z obszarów chronionych, a także z lasów podczas przebudowy drzewostanu. Status gatunku we florze Polski: kenofit, agriofit.

Czeremcha amerykańska występuje w parkach, na nieużytkach, w mieszanych borach kontynentalnych, bagiennych borach sosnowych. W Polsce występuje na glebach bardziej suchych, w przeciwieństwie do czeremchy zwyczajnej, która ma większe wymagania glebowe. Przedsłupne kwiaty zapylane przez owady, lub samopylne. Owoce są zjadane przez ptaki, które przy okazji roznoszą i rozsiewają jej nasiona (zoochoria).

 

Pokrój

Drzewo lub krzew. Dorasta do 25 m. W Polsce zazwyczaj ma postać krzewu i dorasta do 20 m.

Drewno

Dosyć twarde, o kolorze brązowoczerwonym, z żółtym bielem. Jest lekkie, mocne i dość trwałe. Kora po roztarciu pachnie.

Liście

Ulistnienie skrętoległe. Liście elipsowate, wydłużone, o zaostrzonych końcach, karbowano- piłkowane i nieco skórzaste. Mają co najmniej 15 par nerwów bocznych i długość do 12 cm. Z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, od spodniej strony seledynowe. Na głównym nerwie po spodniej stronie blaszki mają rude włoski (do połowy blaszki). Jesienią przebarwiają się na intensywnie żółty kolor.

Kwiaty

Kwitnie w maju i czerwcu w postaci małych wzniesionych długich gron (co najmniej 12 kwiatów w każdym gronie), o kolorze kremowobiałym. Jej kwiaty o średnicy do 1 cm są bezwonne i dużo mniejsze od kwiatów czeremchy pospolitej, płatki ich korony mają długość 2,5-4 mm.

Owoce

Kuliste, błyszczące, czarnoczerwone, pestkowce o wielkości grochu. Są na nich pozostałości kielicha.

Zastosowanie

Czeremcha amerykańska została sprowadzona do Europy w 1629 r., do Polski w 1813 r. Sprowadzili ją i introdukowali leśnicy jako domieszkę, by wzbogacić gatunkowo warstwę podszytu w lasach. Introdukcja nie przyniosła pożytecznych skutków. Roślina samorzutnie rozprzestrzeniła się. Uprawiana jest czasami w parkach i ogrodach jako roślina ozdobna.

Owoce czeremchy amerykańskiej są jadalne, nadają się m.in. do sporządzania nalewki alkoholowej.

Drewno jest w USA używane do wyrobu mebli, oklein, oraz drobnych przedmiotów drewnianych.

 

Czeremcha amerykańska

Czeremcha amerykańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *