Wilczomlecz błotny

Wilczomlecz błotny to gatunek rośliny należący do rodziny wilczomleczowatych. Występuje w zachodniej Azji i na Kaukazie oraz w Europie. W Polsce gatunek rzadki.

Bylina, hemikryptofit. Siedlisko: trzcinowiska, wilgotne łąki, brzegi wód płynących lub stojących, wilgotne lasy i zarośla. Kwitnie od maja do lipca.

W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla rzędu (O.) Convolvuletalia (niepewne, wymaga dalszych badań), związku zespołów (All.) Filipedulion (niepewne, wymaga dalszych badań), oraz gatunkiem charakterystycznym i wyróżniającymdla zespołu roślinności (Ass.) Veronico-Euphorbietum.

Liczba chromosomów 2n = 20.

Wilczomlecz błotny to roślina trująca.

Roślina umieszczona na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006) w grupie gatunków narażonych na wyginięcie (kategoria zagrożenia V). Ostatnio zmniejsza się liczba jego stanowisk.

Pokrój

Przypomina wyglądem małą wierzbę. Pod ziemią krótkie kłącze z pękami dość grubych (3-9 mm) nadziemnych pędów. Cała roślina wydziela sok mleczny.

Łodyga

Gruba, pusta, u nasady czerwona, naga, wysokość 130?150 cm.

Kwiaty

Zebrane w 5-10-ramienną wierzchotkę. Jednopłciowe kwiaty zebrane są w dwupłciowe cyjacja. Miodniki na brzegach okrywy są okrągławe lub poprzeczniejajowate i nie posiadają rożków.

Liście

Skrętoległe, siedzące, nagie, lancetowate i prawie całobrzegie. Przylistków brak.Podsadki jajowate, żółte, tępe i piłkowane.

Owoc

Torebka pokryta brodawkami.

Wilczomlecz błotny

Wilczomlecz błotny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *