Rukiew wodna

Inne nazwy zwyczajowe: rzeżucha wodna

Rukiew wodna to gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych. Zasięg rodzimy obejmujeEuropę i Azję, ale jako gatunek zawleczony szeroko rozprzestrzenił się na wszystkich kontynentach świata. W Polsce występuje rzadko, głównie w zachodniej części kraju. Brak go w północno-wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Dawniej był uprawiany.

Bylina, hydrofit. Kwitnie od czerwca do września. Siedlisko: Płytkie, wolno płynące wody, rowy, starorzecza, źródliska oraz tereny okresowo zalewane. Gatunek charakterystyczny dla Ass. Nasturtietum officinalis. Liczba chromosomów 2n=32.

Od 2004 r. roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Tworzy mieszańce z rukwią drobnolistną. Mieszaniec tych gatunków to Nasturtium x sterile (Airy Shaw) Oefelein.

Łodyga

Pokładająca się lub wzniesiona, kanciasta, rozgałęziona, wewnątrz pusta. Osiąga wysokość 10-300 cm długości. W węzłach zakorzenia się.

Kwiaty

Drobne, białe, typowe dla kapustowatych, zebrane w grona na szczycie łodygi. Ich szypułki wydłużają się podczas owocowania. Jajowatolancetowate, białe z ciemniejszymi kropkami płatki korony mają długość 4-5 mm i często fioletowo zabarwiony paznokieć. Działki kielicha krótsze od płatków. Wewnątrz kwiatu 1 słupek i 6 czterosilnych pręcików.

Liście

Nieparzysto pierzasto złożone, przeważnie 3-9(13)-listkowa. Listek szczytowy łopatkowato-jajowaty, dużo większy od jajowatych listków bocznych, piłkowano-karbowany, lub klapowany. Pozostałe listki boczne są siedzące, eliptyczne lub lancetowate, mają faliste lub odlegle piłkowane brzegi i zwężającą się nasadę.

Owoc

Obła łuszczyna z wypukłymi klapami. Ma długość 10-18 mm i szerokość 2-2,5 mm i wyrasta na grubej szypułce o długości 8-12 (16) mm. Okrągławoeliptyczne i wąsko oskrzydlone z jednej strony są ustawione dwurzędowo. Mają sieciowatą skulpturę na powierzchni; na każdej stronie ok. 25-50 pól.

Zastosowanie

Sztuka kulinarna

Zawiera bardzo wiele witamin. Wyciąg z rukwi (glikonasturcyna) podawana jest przy awitaminozach. Jedna z ulubionych potraw Napoleona.

Roślina uprawna

Liście i młode rośliny są jadalne. Uprawiana jako warzywo, szczególnie popularna w Normandii.

Rukiew wodna

Rukiew wodna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *