Kapary cierniste

Inna nazwa: kapar ciernisty

Kapary cierniste to gatunek rośliny należący do rodziny kaparowatych. Występuje w rejonie śródziemnomorskim i Azji Mniejszej, sięgając po Himalaje, ale także w Azji tropikalnej (Pakistan, Indonezja, Filipiny), w Australii i niektórych wyspach Pacyfiku (Guam,Vanuatu, Wyspy Salomona).

Występują 2 podgatunki:

  • Capparis spinosa L. subsp. spinosa;
  • Capparis spinosa L. subsp. rupestris (Sm.) Nyman (synonim Capparis inermis Turra).

 

Pokrój

Niski, zimozielony krzew do 1 m wysokości. Jego częściowo rózgowate pędy o długości do 2 m płożą się na skałach.

Kwiaty

Osadzone pojedynczo na długich szypułkach wyrastających z nasady ogonka liściowego, białe lub różowe, duże, o śr. do 7 cm. Kielich czterodziałkowy, cztery płatki korony, pręciki liczne, z czerwonymi nitkami, słupek jeden. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

 

Liście

Owalne, ogonkowe. Małe przelistki osadzone u nasady ogonka w większości przekształcone są w krótkie ciernie.

Owoc

Wielonasienna jagoda wielkości śliwki.

 

Zastosowanie

Według medycyny ludowej, jedzenie kaparów może pomóc w leczeniu impotencji u mężczyzn. Jednak dwa gatunki kaparów: Capparis fascicularisCapparis tomentosa są trujące.

Jadalną częścią rośliny są również marynowane owoce.

Jego pąki kwiatowe stanowią przyprawę (im mniejsze tym cenniejsze) o słodko-kwaśnym, lekko pikantnym smaku. Po zakonserwowaniu w soli, occie, oliwie lub winie nazywane są kaparami lub kaparkami. Pikantny smak zawdzięczają łatwo ulatniającej się rutynie. Gotowe kapary są ciemnozielone z jasnymi kropkami, mają wielkości ziaren grochu. Stosuje się je do do zimnych ? mięs, sosów, do jajek, potraw z pomidorami, do przyrządzania marynat, majonezów oraz do do sałatek rybno-mięsnych.

Dawniej jako namiastkę kaparów wykorzystywano również pączki nasturcji, ziarnopłonu, żarnowca miotlastego, a nawet knieci błotnej.

Kapary cierniste

Kapary cierniste

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *