Kalarepa
ulrich
30 kwietnia 2011
Warzywa
Brassica oleracea var. gongylodes L., kalarepa, kalarepa korzeń, kalarepa liście, kalarepa opis, kalarepa pokrój, kalarepa wygląd, kalarepa występowanie, kalarepa zastosowanie, kalarepa zdjęcie, kalarepa łodyga
Kalarepa to odmiana kapusty warzywnej. Jest to roślina dwuletnia należąca do rodziny kapustowatych. Znana jest wyłącznie z uprawy, nie występuje na stanowiskach naturalnych.
W Polsce jest pospolitą rośliną uprawną.
Pokrój
Nadziemna część szyjki korzeniowej oraz łodyga wytwarzają spichrzową bulwę pędową, z której wyrasta kilka liści o długich ogonkach.
Łodyga
Tworzy zgrubienie, jest silnie skrócona, mięsista i zgrubiała o kształcie kulistym, zielona lub fioletowa.
Liście
Różnego kształtu i wielkości, osadzone na długich ogonkach.
Korzeń
Słabo rozwinięty.
Zastosowanie
Kalarepa to roślina pastewna oraz bardzo cenne warzywo, o dużych wartościach odżywczych i smakowych. Najbogatszą w witaminy i sole mineralne częścią rośliny są młode liście, które pod względem wartości odżywczych znacznie przewyższają samą zgrubiałą łodygę.
Kalarepa zawiera m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, fosfor, chlor, jod, karoteny, witaminy: B1, B2, B6, C; kwasy: nikotynowy,pantotenowy, foliowy, szczawiowy.
Pierwsze opisy kalarepy pochodzą z XVI wieku, chociaż znano ją już w starożytnym Rzymie pod nazwą caulorapa. Pierwsze uprawy w Europie Zachodniej pojawiły się w końcu XVIII wieku. Do Polski dotarła dopiero w XIX wieku.

Kalarepa