Tomka wonna
ulrich
25 kwietnia 2011
Rośliny trujące
tomka, tomka wonna, tomka wonna biologia, tomka wonna ekologia, tomka wonna kwiaty, tomka wonna liście, tomka wonna opis, tomka wonna owoc, tomka wonna pokrój, tomka wonna wygląd, tomka wonna występowanie, tomka wonna zastosowanie, tomka wonna zdjęcie, tomka wonna łodyga, wonna
Tomka wonna to gatunek byliny należący do rodziny wiechlinowatych. W Polsce jest pospolity na całym obszarze.
Rośnie na przydrożach i świeżych łąkach, w murawach i świetlistych lasach. Hemikryptofit. Roślina posiada charakterystyczny zapach, zawiera bowiem kumarynę. Szczególnie dobrze można zapach ten wyczuć w sianie.
Tomka wonna to roślina trująca.
Pokrój
Niska bylina luźnokępkowa.
Kwiaty
Zebrane w przypominającą kłos gęstą wiechę o długości 2-8 cm. Wiecha jest dołem przerywana, górą zwęża się. Kłoski o błoniastych i bardzo długich plewach. Dolna, 1-nerwowa plewa jest o połowę mniejsza od 3-nerwowej drugiej plewy. Górne plewy o długości ok. 3 mm są ciemno owłosione i ościste. Plewki mają długość zaledwie 2 mm, nie mają ości i są połyskujące. Kwiaty przedprątne, w każdym kwiatku dwa tylko pręciki i słupek o piórkowatym znamieniu. Kwitnie od maja do czerwca.
Łodyga
Źdźbło o wysokości do 50 cm.
Liście
Dolne liście o długich blaszkach, górne o krótkich. Wszystkie liście owłosione, języczek liściowy krótki (do 4 mm), owalny, poszarpany, porośnięty po bokach kępkami włosków.
Owoc
Ziarniaki dojrzewające jeszcze przed sianokosami.
Zastosowanie
Roślina o małej wartości paszowej. W sianie ma już małą wartość, gdyż wcześniej od innych traw kwitnie i drewnieje.

Tomka wonna