Pszonak drobnokwiatowy

Pszonak drobnokwiatowy to gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych. Występuje w stanie dzikim w prawie całej Europie prócz basenu Morza Śródziemnego oraz na dużej części Azji. Rozprzestrzenił się też w niektórych rejonach Ameryki Północnej. W Polsce pospolity na niżu i w niższych partiach gór.

Roślina jednoroczna lub dwuletnia. Siedlisko: pola, wysypiska, nieużytki, drogi, siedliska ruderalne; nasypy kolejowe, rumowiska, przydroża. Gleby nieco wilgotne, luźne, ubogie w wapń. W uprawach rolnych jest chwastem. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Erysimo-Melilotetum.

Roślina trująca. Zjedzona w większych ilościach może u domowych zwierząt (głównie koni i krów) wywołać zaburzenia w pracy układu pokarmowego.

Łodyga

Wzniesiona, nie rozgałęziająca się, o wysokości 30-60 cm.

Kwiaty

Żółte, drobne, o średnicy 4-8 mm. Szypułki dwukrotnie dłuższe od kielicha. Kwitnie od maja do września.

Liście

Lancetowate, całobrzegie lub nieregularnie ząbkowane. Górne liście węższe od dolnych, wszystkie szorstkie, porośnięte drobnymi trójdzielnymi włoskami.

Owoce

Zielone łuszczyny na krótkich i grubych szypułkach. Nasiona drobne.

Zastosowanie

Roślina lecznicza

Ziele Herba Erysimi i nasiona Semen Erysimi zawierają karotenoidy i stosowane były jako środek nasercowy i moczopędny. Obecnie wyszły z użycia.

Pszonak drobnokwiatowy

Pszonak drobnokwiatowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *