Nostrzyk biały
ulrich
24 kwietnia 2011
Rośliny lecznicze, Rośliny trujące
biały, nostrzyk, nostrzyk biały, nostrzyk biały biologia, nostrzyk biały ekologia, nostrzyk biały kwiaty, nostrzyk biały liście, nostrzyk biały opis, nostrzyk biały owoce, nostrzyk biały wygląd, nostrzyk biały występowanie, nostrzyk biały zastosowanie, nostrzyk biały zdjęcie, nostrzyk biały zmienność, nostrzyk biały łodyga
Nostrzyk biały to gatunek rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae Lindl., dawniej zwanych motylkowatymi). Rodzimym obszarem jego występowania jest Afryka Północna (Egipt, Libia), znaczna część Azji oraz wschodnia, południowa i środkowa Europa, ale rozprzestrzenił się także w Australii i Nowej Zelandii, w Ameryce Południowej, Środkowej i Północnej, na Makaronezji i Hawajach. W polskiej florze jest archeofitem. Jest u nas pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich.
Roślina dwuletnia. Porasta suche wzgórza, zarośla, rowy, przydroża. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O. Onopordetalia, Ass. Echio-Meliloteum. Kwitnie od czerwca do października.
Tworzy mieszańce z nostrzykiem żółtym.
Roślina trująca – nasiona i strąki.
Łodyga
Wzniesiona, naga w górze lekko owłosiona. Wysokość 30?150 cm.
Kwiaty
O długości 4?5 mm, białe, drobne, zebrane po kilkadziesiąt w luźne grona, wyrastające z kątków liści. Kwiaty motylkowe. Ich skrzydełka mają tę samą długość co łódeczka, lub są nieco tylko dłuższe, żagielek dłuższy od łódeczki. W słupku 2?4 zalążki.
Liście
O trzech listkach rombowatojajowatych (dolne) lub lancetowatych (górne), nieregularnie ząbkowanych. Posiadają szczeciniaste, całobrzegie przylistki.
Owoce
Siatkowato-żyłkowany strąk jedno-dwunasienny, po dojrzeniu czarniawy. Ma długość 3?3,5 mm. Nasiona jajowate z wyraźnie widocznym, odstającym korzonkiem. Barwy zielonkawej lub żółtawobrunatnej, z wiekiem ciemniejące. Powierzchnia gładka, bez połysku. Długość 2?2,5 mm, szerokość 1,5?2 mm, grubość 1 mm. Pachną kumaryną.
Zastosowanie
Nostrzyk biały bywa uprawiany na zielony nawóz, rzadziej na paszę.
Należy do najlepszych roślin miododajnych w naszym klimacie. Bywa bardzo licznie odwiedzany przez pszczoły miodne. Wydajność miodowa z 1 ha wynosi 300?600 kg.
Roślina ma właściwości lecznicze.

Nostrzyk biały