Kurzyślad polny
ulrich
24 kwietnia 2011
Rośliny lecznicze, Rośliny trujące
kurzyślad, kurzyślad polny, kurzyślad polny korzeń, kurzyślad polny kwiaty, kurzyślad polny liście, kurzyślad polny opis, kurzyślad polny owoc, kurzyślad polny pokrój, kurzyślad polny wygląd, kurzyślad polny występowanie, kurzyślad polny zastosowanie, kurzyślad polny zdjęcie, kurzyślad polny łodyga, polny
Kurzyślad polny to gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. Występuje w całej Europie, na dużej części Azji oraz w Afryce Północnej i Makaronezji. W polskiej florze archeofit, gatunek pospolity, zarówno na niżu, jak i w niższych położeniach górskich.
Roślina jednoroczna. Słupek i pręciki dojrzewają równocześnie, kwiaty bez miodników, samopylne. Siedlisko: pola, ogrody, przydroża, wysypiska, winnice. Chwast segetalny występujący w większości rodzajów upraw, jednak o niewielkiej szkodliwości. Preferuje gleby gliniaste, bogate w składniki pokarmowe. Roślina częsta na niżu oraz niższych położeniach górskich. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Stellarietea mediae.
Roślina trująca: ziele zawiera saponiny, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, gorycz.
Drugim przedstawicielem tego rodzaju występującym w Polsce, jest kurzyślad błękitny (Anagallis foemina) dużo rzadszy, słabo znany.
Tworzy mieszańce z kurzyśladem błękitnym. Kurzyślad polny też może mieć kwiaty niebieskie, jednak od kurzyśladu błękitnego odróżnia go brak ząbkowania płatków.
Na oglądanym pod światło liściu układ nerwów przypomina kurzą łapę i stąd pochodzi nazwa rodzajowa rośliny.
Na noc i podczas pochmurnej pogody kwiaty zamykają się. Otwarte rano kwiaty kurzyśladu są zwiastunem dobrej pogody.
Pokrój
Drobna roślina zielna, rozesłana.
Łodyga
Płożąca, czterokanciasta, długości około 10-20 cm, prawie naga, dołem rozgałęziająca się. Płożące się po ziemi pędy dość łatwo ukorzeniają się.
Kwiaty
Kwiaty o średnicy około 8 mm, ceglastoczerwone, na dość długich szypułkach wyrastających w kątach liści. Płatki korony rozpostarte, na brzegu gruczołowato owłosione, na wierzchołku słabo karbowane. Wąskolancetowate działki kielicha całobrzegie, niewiele krótsze od płatków korony. Pręciki przyrośnięte do gardzieli, o nitkach równej długości, w górnej części owłosionych fioletowymi (czasem białymi) włoskami. Pylniki 3-5 razy krótsze od nitek.Kwitnie od maja do października.
Liście
Ulistnienie przeważnie naprzeciwległe, czasami w okółkach po 3-4 liście. Liście o długości do 3 cm, jajowate, tępe lub nieco tylko zaostrzone, siedzące. Od spodu usiane czarnymi kropkami gruczołków.
Owoc
Torebka otwierająca się wieczkiem. Nasiona rozsiewane przez wiatr.
Korzeń
Rozgałęziony.
Zastosowanie
Kurzyślad polny to roślina lecznicza: znana i stosowana już w Starożytności. Obecnie bywa stosowana w medycynie ludowej i homeopatii.

Kurzyślad polny