Bylica polna

Inna nazwa: trzeszczyk

Bylica polna jest gatunkiem rośliny z rodziny astrowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniona na półkuli północnej. Rośnie dziko na znacznych obszarach Ameryki Północnej, w całej niemal Europie, w Afryce Północnej (Algieria, Libia, Tunezja i Maroko) oraz w Azji (Syberia, Kaukaz, Kazachstan, Turcja). WPolsce jest gatunkiem bardzo pospolitym.

Roślina ta jest półkrzewem, chamefitem. Kwitnie od lipca do września. Przedprątne kwiaty nie posiadają miodników i są wiatropylne. Nie wydziela zapachu charakterystycznego dla wielu innych gatunków bylic.

Siedliskiem bylicy polnej są przydroża, suche murawy, ugory, nieużytki i miejsca ruderalne. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) Festuco-Brometea.

Bylica polna jest rośliną trującą w większych ilościach.

Liczba chromosomów 2n= 3.

Podgatunki występujące w Polsce:

  • Artemisia campestris L. subsp. sericea (Fries) Lemke rt Rothm. ? podgatunek nadmorski, spotykany na wydmach. Ma łodygę, liście i koszyczki trwale srebrzystoszaro owłosione. Silne owłosienie hamuje transpirację, dzięki czemu ułatwia bylicy piasków nadmorskich gospodarkę wodną. Odmianę nadmorską przed nadmierną utratą wody chroni ponadto cienka warstwa wosku, pokrywająca często ich liście i pędy. Warstwa wosku nadaje tej odmianie lekko niebieskawe zabarwienie;
  • Artemisia campestris L. subsp. campestris ? podgatunek nominatywny ? ma wcześnie łysiejące, zwykle ciemnoczerwone łodygi i liście o łatkach szerokości do 1 mm oraz nagie koszyczki. W Polsce pospolity.
  • Artemisia campestris L. subsp. inodora Nyman (syn. Artemisia tschernieviana Besser).

Łodyga

Silnie rozgałęziona, osiąga wysokość 30?80(100) cm. Tylko młode rośliny są owłosione, później są nagie.

Kwiaty

Zebrane w liczne, drobne i jajowate koszyczki o szerokości do 3 mm. W koszyczkach tych znajdują się liczne kwiaty. Na brzegach koszyczka występują czerwonobrunatne kwiatami żeńskimi.

Liście

Pierzastodzielne, z wierzchu ciemnozielone, od spodu białawe i filcowate. Składają się z odcinków o szerokości do 1,5 mm. W nasadzie posiadają wyraźne uszka lub pierzaste łatki. W czasie kwitnienia występują jeszcze liście odziomkowe.

Bylica polna

Bylica polna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *