Opornik łatkowaty

Opornik łatkowaty (Pueraria montana (Lour.) Merr. var. lobata (Willd.) Maesen & S. M. Almeida ex Sanjappa & Predeep) jest odmianą gatunku Pueraria montana. Jest to pnącze z rodziny bobowatych.

Roślina ta naturalnie występuje w Azji południowo-wschodniej, a także na wyspach Oceanii. Gatunek ten został zawleczony do południowej Afryki, Ameryki Północnej i Środkowej,  centralnej Azji, Kaukazu oraz na Ukrainę. Roślina ta jest chwastem.

Opornik łatkowaty jest pnączem o drewniejącej łodydze, której długość sięga 30 m. W górnej części jest owłosione. Liście opornika są trójlistkowe oraz mają duże, szerokojajowate listki. Kwiaty tego pnącza są barwy purpurowej i są zebrane w grona długości do 30 cm. Wyrastają one w kątach liści. Owoc tej rośliny to owłosiony strąk o długości blisko 5 cm, który zawiera kilka nasion. Korzeń opornika jest duży i bulwiasty.

Opornik łatkowaty jest rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim są wysuszone korzenie oraz czasami kwiaty. Korzeń jest stosowany od czasów starożytnych (w chińskiej medycynie) w leczeniu migreny, alergii, niewydolności naczyń wieńcowych, nadciśnienia tętniczego, biegunki. Stosowany jest także w leczeniu choroby alkoholowej oraz przeziębienia, grypy oraz gorączki. Pnącze to jest bogate w izoflawonoidy.

Jest to także roślina włóknista – w Chinach gatunek ten był wykorzystywany jako źródło włókna tekstylnego oraz olinowania.

Inna nazwa: kudzu

Opornik łatkowaty

Opornik łatkowaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *