Trzmielina pospolita
ulrich
29 kwietnia 2011
Drzewa i krzewy, Owoce, Rośliny ozdobne, Rośliny trujące
pospolita, trzmielina, trzmielina pospolita, trzmielina pospolita biologia, trzmielina pospolita ekologia, trzmielina pospolita kwiaty, trzmielina pospolita liście, trzmielina pospolita opis, trzmielina pospolita owoc, trzmielina pospolita pokrój, trzmielina pospolita wygląd, trzmielina pospolita występowanie, trzmielina pospolita zastosowanie, trzmielina pospolita łodyga, trzmielina zwyczajna
Inna nazwa: trzmielina zwyczajna
Trzmielina pospolita to gatunek krzewu należący do rodziny dławiszowatych (Celastraceae). Występuje w Europie i Azji, w Polsce jest dość pospolity na całym obszarze.
Roślina wieloletnia, nanofanerofit. Kwitnie w maju, zapylana jest przez muchówki.
Siedlisko: Lasy i zarośla na całym niżu i w niższych położeniach górskich.
Gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) Querco-Fagetaea, Cl. Rhamno-Prunetea.
Roślina silnie trująca: wszystkie części rośliny, ale przede wszystkim owoce zawierają glikozydy: ewobiozyd, ewomonozyd i ewonozyd. Zatrucie trzmieliną zwyczajną powoduje osłabienie, wymioty, biegunkę, dreszcze, konwulsje, zaburzenia w pracy serca, paraliż, a w końcu śmierć. Za śmiertelną dla dorosłego człowieka dawkę uważa się 35 owoców.
Liczba chromosomów 2n= 64.
Pokrój
Rozłożysty krzew osiągający wysokość do 3 m.
Kwiaty
Drobne, bladozielonawe, przedprątne, zebrane w pozorne baldaszki na szczytach gałązek. Mają kielich i koronę czterodziałkowe, 4 pręciki i 1 słupek.
Łodyga
Młode gałązki gładkie, oliwkowozielonawe, starsze czterokanciaste. Pączki z jasnymi dwubarwnymi łuskami, przylegające do pędów.
Liście
Eliptyczne, zaostrzone, o klinowatej podstawie, piłkowanych brzegach i długości 3-9 cm. Ogonek liściowy krótki (ok. 0,5-1 cm), na blaszce widoczne 5-6 nerwów bocznych. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono.
Owoc
Czterograniasta jaskraworóżowa torebka, zawierająca 4 białe nasiona w pomarańczowej osnówce. Utrzymują się na krzewie jeszcze długo po opadnięciu liści. Są trujące.
Zastosowanie
Z korzeni otrzymuje się gutaperkę.
Czasami jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Trzmielina pospolita