Powojnik pnący

Jest to gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Występuje na większości obszaru Europy, w północno-zachodniej Afryce (w Algierii), na Kaukazie i w zachodniej Azji. W Polsce występuje w wielu miejscach, głównie w zachodniej części kraju, na Śląsku, w dolinie Wisły. Wszędzie w Polsce jest rzadki, ale stopniowo rozprzestrzenia się. Status gatunku we florze Polski: kenofit.

Powojnik pnący to roślina wieloletnia, pnącze, nanofanerofit. Kwitnie od czerwca do października. Rośnie w wilgotnych lasach liściastych, zaroślach i natorfowiskach. Jest gatunkiem ciepłolubnym. Cała roślina jest lekko trująca.

Powojnik ma właściwości lecznicze.

Łodyga

Wijąca się, wzniesiona lub ze słabą tendencją do pięcia się. Dorasta do wysokości 4-12 m. Szybko pokrywa duże i nasłonecznione powierzchnie. Kora na zdrewniałych pędach jest szarobrązowa, łuszczy się długimi pasami.

Kwiaty

Drobne, pachnące, o średnicy 2 cm (z podsadkami), zebrane w wiechy. Kielich kwiatów jest na zewnątrz biały a wewnątrz zielonkawy.

Liście

Nieparzystopierzaste, pięciolistkowe. Ułożone naprzeciwlegle, ogonki długości 4-6 cm. Całobrzegie lub grubo ząbkowane, o sercowatej lub zaokrąglonej podstawie.

Owoce

Niełupki ze srebrzystobiałymi, pierzastymi wyrostkami. Utrzymują się na krzewie nawet przez całą zimę.

Zastosowanie

Roślina ozdobna

Powojnika pnącego uprawia się ze względu na jego szybki wzrost, bardzo dobrą wytrzymałość na mróz, suszę i wiatr. Nadaje się do ogródkow przydomowych i do parków. Ma długi okres kwitnienia, powstałe z kwiatów puszyste owocostany utrzymują się na roślinie do zimy i również są ozdobne. Należy mu zapewnić dużo miejsca, gdyż z powodu swojego ekspansywnego wzrostu szybko zarasta pędami otaczające go krzewy czy inne rośliny. Ma małe wymagania glebowe, może rosnąć na stanowisku słonecznym, półcienistym, a nawet zacienionym.

Roślina trująca

Młode pędy i liście są trujące.
Powojnik pnący

Powojnik pnący

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *