Powojnik górski
ulrich
7 maja 2011
Rośliny ozdobne, Rośliny pnące, Rośliny trujące
Clematis montana, elizabeth, górski, powojnik, powojnik górski, powojnik górski kwiaty, powojnik górski liście, powojnik górski opis, powojnik górski owoce, powojnik górski pokrój, powojnik górski wygląd, powojnik górski występowanie, powojnik górski zastosowanie, rubens, tetrarose
Powojnik górski to gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Pochodzi z obszarów Azji (Chiny, Tajwan, Afganistan, Butan, Indie, Nepal, Pakistan). Jest uprawiany w wielu krajach świata.
Jest to roślina trująca. Trujące są sok, liście, kwiaty i owoce.
Pokrój
Pnącze o zdrewniałych łodygach, w młodości słabo omszonych, potem nagich. Rośnie bardzo szybko i osiąga wysokość do 8 m.
Kwiaty
Osadzone w kątach liści na zeszłorocznych pędach, pojedynczo lub w pęczkach do 5. Są mniejsze niż u mieszańców ogrodowych. Zwykle o średnicy do 5 cm, otwarte, z czterema działkami korony, u typu koloru białego, a u odmian również kremowe i różowe, pręciki żółte. Szypułki kwiatowe cienkie, do 10 cm. Niektóre odmiany tego gatunku mają większe kwiaty. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca.
Liście
U typowej formy gatunku (dziko rosnącej) żywozielone, trójliskowe osadzone na ogonkach o długości do 9 cm. Listki ok. 10 cm, głęboko ząbkowane, ostro zakończone na krótkich ogonkach.
Owoce
Duże, długość ? 7 mm, szerokość ? 4 mm, nagie z pierzastymi szyjkami o dł. 5 cm. Dojrzewają w sierpniu.
Zastosowanie
Jest uprawiany w ogródkach jako roślina ozdobna. Szczególnie przydatny jest do zasłonięcia mało efektownych ścian czy murów. Jego pąki i młode pędy mogą przemarzać, z tego też względu należy go sadzić w miejscach osłoniętych i cieplejszych. Niektóre uprawiane odmiany to:
- Rubens ? o młodych liściach ciemnopurpurowych, potem brązowozielnych i kwiatach nieco większych niż u typu, w kolorze różowym;
- Tetrarose – o różowych, bardzo dużych kwiatach;
- Elizabeth – o różowych kwiatach i purpurowoczerwonych liściach.

Powojnik górski