Ostropest plamisty
ulrich
17 kwietnia 2011
Rośliny lecznicze, Rośliny ozdobne
ostropest, ostropest plamisty, ostropest plamisty kwiaty, ostropest plamisty liście, ostropest plamisty opis, ostropest plamisty owoc, ostropest plamisty pokrój, ostropest plamisty wygląd, ostropest plamisty występowanie, ostropest plamisty zastosowanie, ostropest plamisty zdjęcie, ostropest plamisty łodyga, plamisty
Jest to gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego: Europa Południowa, Egipt, Izrael, Turcja. Rozprzestrzenił się jako uciekinier z upraw w wielu rejonach świata. W Polsce roślina uprawna, czasami zdziczała (ergazjofigofit).
Ostropest plamisty to roślina jednoroczna. W Polsce zdziczałe formy spotyka się w ogrodach, nieużytkach, ugorach oraz w zbiorowiskach ruderalnych i synantropijnych. Kwiaty zapylane są przez owady. Kwitnie od lipca do sierpnia.
Pokrój
Roślina jednoroczna, swoim wyglądem bardzo podobna do ostów.
Kwiaty
Zebrane w kwiatostany ? duże koszyczki (4-5 cm długości) wyrastające na szczycie łodyg. Koszyczki okryte są grubymi, skórzastymi i odgiętymi kolcami. Kwiaty o purpurowej barwie.
Łodyga
Gruba, prosta, wzniesiona, górą rozgałęziająca się. Osiąga wysokość do 2 m.
Liście
Szerokoeliptyczne lub odwrotnie jajowate, bezogonkowe, obejmujące swoją nasadą łodygę, zatokowo klapowane, białoplamiste. Brzegi mają silnie kolczaste.
Owoc
Niełupka z puchem kielichowym ponad dwukrotnie dłuższym od owocu.
Zastosowanie
Roślina uprawna
Ostropest plamisty jest uprawiany dla potrzeb przemysłu farmakologicznego (zioło) oraz jako roślina ozdobna.
Sztuka kulinarna
Z dolnych liści rośliny można przyrządzać zdrowe sałatki.
Roślina lecznicza
Surowiec zielarski: owoce, zawierające do 2-3% sylimaryny, która jest silnym przeciwutleniaczem. Wytwarza się z nich m.in. lek Sylimarol (w postaci pastylek). Można też samodzielnie sporządzać z nich odwar lub nalewkę. Lek ten ma zastosowanie zarówno profilaktycznie (np. podaje się go ludziom pracującym w oparach substancji chemicznych i napromieniowaniu), jak i lecznicze ? przy marskości wątroby, stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce, w trakcie leczenianowotworów. Jest nieszkodliwy nawet dla kobiet ciężarnych i karmiących.
Zbiór i suszenie: zrywa się owoce po przekwitnięciu i suszy.
Działanie: przeciwzapalne, stymulujące regenerację i wytwarzanie nowych komórek wątroby, a przede wszystkim odtruwające. Chroni wątrobę przed licznymi truciznami, m.in. takimi, jak: alkohol, dwusiarczek węgla, pestycydy, a nawet truciznami muchomora sromotnikowego.
Interakcje: Hamuje aktywność CYP i innych enzymów. Prowadzi to do osłabienia działania takich leków jaki metronidazol (o 50%) i indinowir (nieznacznie).

Ostropest plamisty