Inna nazwa: omieg kaukaski
Jest to gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. W środowisku naturalnym występuje w lasach i rzadkich zaroślach na obszarze Azji Mniejszej i południowo-wschodniej części Europy. Jest uprawiany jako roślina ozdobna.
Omieg wschodni to bylina, geofit. Kwitnie od kwietnia do czerwca, jest owadopylny. Nasiona rozsiewane przez wiatr. Liczba chromosomów 2n = 60.
Wymaga stanowiska słonecznego, nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Jest w pełni mrozoodporny.
Najłatwiej rozmnażać przez podział rozrośniętych kęp. Można też przez nasiona, które wysiewa się wiosną na rozsadniku.
Łodyga
Prosta, wzniesiona, naga. Osiąga wysokość do 50 cm. Pod ziemią roślina posiada kłącze ze zgrubiałymi rozłogami o jedwabistych włoskach.
Kwiaty
Żółte, zebrane w średniej wielkości koszyczki wyrastające po 1?2 na szczycie pędów. Dno koszyczka jest silnie wypukłe. Brzeżne kwiaty języczkowe duże.
Liście
Sercowate o ząbkowanych lub karbowanych brzegach, nagie. Większość liści zebrana w rozecie przyziemnej. Wyrastają one na nagich lub skapo owłosionych ogonkach liściowych. Na łodydze tylko 1?3 niedużych liści łodygowych wyrastających skrętolegle i nasadami obejmujących łodygę.
Zastosowanie
Omieg wschodni jest uprawiany w gruncie jako roślina ozdobna. Nadaje się na rabaty i na kwiat cięty; w wodzie kwiaty dość długo nie więdną. W niewielkich kępach może być uprawiany także w ogrodach skalnych, a w doniczkach i pojemnikach na balkonach, tarasach. Jest łatwy w uprawie.

Omieg wschodni