Modrzewnica zwyczajna

Inna nazwa: modrzewnica północna

Modrzewnica zwyczajna to gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny wrzosowatych.

Występuje na torfowiskach wysokich, mszarach w obrębie torfowisk przejściowych, w borach bagiennych. Chamefit. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla rzędu (O.) Sphagnetalia magellanici.

Jej zasięg obejmuje Europę (z wyjątkiem części południowej) oraz część Azji (część Syberii i Mongolia). W Polsce jest dość pospolita na niżu, ale brak jej na Kujawach, w północno-zachodniej części Niziny Mazowieckiej, na Nizinie Śląskiej i wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego. W Karpatach jest rzadka. Liczniej występuje tylko na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej (jest tutaj dużo torfowisk), poza tym na pojedynczych stanowiskach na Działach Orawskich, Pogórzu Śląskim, Dynowskim i w Bieszczadach. Z Tatr podana z dwóch stanowisk: Toporowy Staw Wyżni i z młaki pomiędzy Waksmundzką Polaną a Psią Trawką.

Podobnie, jak inne gatunki z rodziny wrzosowatych żyje w symbiozie z określonym gatunkiem grzyba. Strzępki grzybni przerastają całą roślinę, aż do okrywy nasion. Kwitnie od czerwca do lipca, jest owadopylna, zapylana jest przez owady o długich narządach gębowych.

Roślina trująca. Trujące są liście i młode gałązki.

Pokrój

Wzniesiona krzewinka o wysokości 20-40 cm.

Kwiaty

Zebrane w baldachogrona liczące 2-8 kwiatów na szczycie łodygi. Pojedyncze kwiaty mają długość 4-7 mm. Kielichzłożony z 5 działek, znacznie mniejszych (ok. 4-krotnie) od korony. Korona 5-krotna, dzbaneczkowata o zrosłych, różowych lub białych płatkach. Nietrwała, opada po przekwitnięciu. Słupek jeden, górny, z długą grubą szyjką i grubą zalążnią. Pylniki na szczycie posiadają szczeciniaste wyrostki.

Liście

Zimozielone, skórzaste, równowąskolancetowate o podwiniętych brzegach. Mają długość do 5 cm i szerokość do 5 mm. Na górnej stronie ciemnozielone, spodem sinobiałe.

Owoc

Torebka składająca się z 5 komór.

Zastosowanie

Czasami jest uprawiana jako roślina ozdobna. Jest w pełni mrozoodporna (strefy mrozoodporności 2-9). Najlepiej rośnie na kwaśnej glebie (z dodatkiem torfu kwaśnego), na zacienionym stanowisku. Szczególnie nadaje się do ogródków skalnych. Rozmnaża się z nasion lub sadzonek pędowych. Oprócz typowej formy w uprawie są bardziej ozdobne kultywary, np. Compacta o szarych liściach, różowych kwiatach i bardziej zwartym pokroju.
Modrzewnica zwyczajna

Modrzewnica zwyczajna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *