Lawenda wąskolistna

Inne nazwy: lawenda lekarska, lawenda wonna, bławatka.

Jest to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego – Francja, Hiszpania, Andora,Włochy. Jest uprawiana w wielu krajach świata, również w Polsce.

Lawenda wąskolistna kwitnie w miesiącach lipiec-sierpień. Lubi gleby przepuszczalne, łatwo ogrzewające się, dlatego przemysłowa uprawa jest rozwinięta na południu kraju. W surowe, bezśnieżne zimy przemarza, ale łatwo odbija, co jednak skutkuje zmniejszeniem plonu kwiatów.

W Polsce nie jest w pełni mrozoodporna (strefy mrozoodporności 6-10) i wymaga dobrego okrycia na zimę. Wymaga też słonecznego stanowiska oraz przepuszczalnej, ale żyznej gleby. Rozmnaża się przez wysiew nasion lub sadzonki. Po przekwitnięciu rosliny przycina się, by zachowały bardziej zwarty pokrój.

Pokrój

Półkrzew o wysokości od 50 do 90 cm. Pędy wzniesione, w dolnej części zdrewniałe, górą zielone, pokryte srebrzystymi włoskami.

Liście

Naprzeciwległe, wąskolancetowate do równowąskich, całobrzegie o podwiniętych brzegach, całe pokryte srebrzystym kutnerem.

Kwiaty

Zebrane w poprzerywany kwiatostan. Kwiaty zebrane w nibyokółkach, osadzone po 3 ? 5 w pachwinach liści. Kolor purpurowoliliowy do fioletowego, u podgatunków i odmian uprawnych także biały i różowy. Kielich o barwie ciemnoszarej do ciemnopurpurowej, 5-działkowy.

Korzeń

Wiązkowy, silnie rozgałęziony, osiągający ponad 2 m.

Zastosowanie

Roślina kosmetyczna

Kwiaty służą do sporządzania toników dla wrażliwej i delikatnej skóry. Przyspieszają one regenerację naskórka, działająantyseptycznie i przeciwtrądzikowo.
Roślina lecznicza

Surowiec zielarski: Kwiat lawendy ? Flos LavandulaePrzetwór: olejek lawendowy ? Oleum Lavandulae.
Skład chemiczny: Kwiaty zawierają przede wszystkim olejek eteryczny (w jego skład wchodzą: linalol, geraniol, furfurol, pinen,cyneol, borneol) oraz barwniki (antocyjany), garbniki, cukry, związki mineralne.
Działanie: Zarówno surowiec jak i olejek mają działanie przeciwskurczowe, uspokojające i antyseptyczne. Jako środek żołądkowy działa wiatropędnie i uspokakająco, jednocześnie poprawiający trawienie.

Roślina miododajna

W regionie śródziemnomorskim pszczoły produkują z lawendy miód.

Roślina ozdobna

Chętnie sadzona w ogrodach, wykorzystywana do nadawania zapachu pościeli i bieliźnie.
Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *