Laurowiśnia wschodnia
ulrich
20 kwietnia 2011
Drzewa i krzewy, Rośliny ozdobne
laurośliwa wschodnia, laurowiśnia, laurowiśnia wschodnia, laurowiśnia wschodnia kwiaty, laurowiśnia wschodnia liście, laurowiśnia wschodnia opis, laurowiśnia wschodnia owoc, laurowiśnia wschodnia pień, laurowiśnia wschodnia uprawa, laurowiśnia wschodnia wygląd, laurowiśnia wschodnia występowanie, laurowiśnia wschodnia zastosowanie, laurowiśnia wschodnia zdjęcie, śliwa wawrzynolistna, wawrzynośliwa, wschodnia
Inne nazwy: wawrzynośliwa, laurośliwa wschodnia, śliwa wawrzynolistna.
Laurowiśnia wschodnia to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, Kaukazu i Azji Mniejszej. W Polsce jest uprawiana.
Wymaga żyznej i wilgotnej gleby z dużą zawartością wapnia oraz stanowiska osłoniętego od wiatru. Jest odporna na zanieczyszczenia powietrza. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w zacienieniu. Podczas mroźnych zim zdarza się, że przemarza, nie trzeba jej wtedy jednak usuwać. Wystarczy przyciąć przy ziemi obumarłe pędy, a szybko wypuści nowe.
Pień
Drzewo lub krzew o wysokości do 6 m.
Kwiaty
Drobne, białe, delikatne, pachnące, zebrane we wzniesione grona. Mają 5-działkowy kielich, 5-płatkową koronę, 1 słupek i liczne pręciki. Kwitnie w maju.
Liście
Zimotrwałe, eliptyczne, całobrzegie i skórzaste. Na górnej stronie są błyszczące i ciemnozielone (przypominają liście laurowe i stąd pochodzi nazwa laurowiśnia).
Owoc
Czarny pestkowiec. U nas owoce zawiązują się rzadko. Bardzo cenna jest otrzymana w Niemczech odmiana Otto Luyken. Ma wyjątkowo dekoracyjne kwiatostany.
Zastosowanie
Laurowiśnia wschodnia to roślina ozdobna. Dość rzadko u nas uprawiana, zapewne z powodu niewystarczającej odporności na silne mrozy. Ma wyjątkowo dekoracyjne, ciemnozielone liście. Wyglądają one bardzo efektownie zwłaszcza jesienią, gdyż utrzymują się bardzo długo na drzewie, w czasie, gdy inne rośliny już zrzucają swoje liście.

Laurowiśnia wschodnia