Janowiec barwierski

Janowiec barwierski to gatunek rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae Lindl.). Występuje na znacznej część Europy i Azji. W Polsce średnio pospolity.

Niewielki krzew, chamefit, nanofanerofit. Kwitnie od czerwca do sierpnia, kwiaty równoczesne, zapylane przez błonkówki.

Siedlisko: suche zarośla i świetliste lasy, słoneczne wzgórza. W górach występuje po regiel dolny. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Scabioso-Genistetum.

Janowiec barwierski to roślina trująca.

Wymaga pełnego słońca i małożyznego, przepuszczalnego podłoża (piaszczystego). Rozmnaża się z nasion lub sadzonek pędowych, które sporządza się latem. Źle znosi przesadzanie. Aby się lepiej rozkrzewił można go przycinać.

 

Pokrój

Krzew, który dorasta do 30-60 cm wysokości. Pędy ma wzniesione, sztywne.

Kwiaty

Motylkowe, zebrane na szczytach pędów. Mają barwę żółtą i nagi kielich. Łódeczka korony ma taką samą długość, jak żagielek i również są nagie.

Liście

Podługowate bądź równowąskolancetowate z zaostrzonymi końcami i szydlastymi przylistkami. Brzegi blaszki oraz nerwy na spodniej stronie owłosione.

Owoc

Strąk z drobnymi, kulistymi nasionami w środku.

Zastosowanie

Janowiec barwierski bywa uprawiany jako roślina ozdobna. Oprócz typowej formy gatunku uprawiane są odmiany karłowe, np. Flore Pleno o pełnych kwiatach i wysokości do 30 cm, Royal Gold o kwiatach zebranych w stozkowe kwiatostany długości do 8 cm.

Roślina lecznicza

Surowiec zielarski: ziele. Zawiera m.in. alkaloidy ? cytyzyna, metylocytyzyna, anagiryna, flawonoidy ? luteolina, genistyna, olejek eteryczny i garbniki.
Działanie: Odwar z ziela (1 łyżkę stołową suszu zalać 1 szklanką wrzątku, gotować pod przykryciem 5-7 minut, przecedzić i w razie potrzeby pić 2-3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej) zalecany jest w leczeniu zaburzeń ciśnienia tętniczego, jako środek moczopędny i lekko przeczyszczający, nasercowy, poprawiający przemianę materii. Odwar stosuje się w schorzeniach nerek, kamicy moczowej i stanach zapalnych nerek. Można go także stosować jako środek napotny, jak również do leczenia podagry, reumatyzmu i puchliny wodnej.

Roślina trująca

Ziele i nasiona są trujące.
Janowiec barwierski

Janowiec barwierski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *