Hipeastrum (inaczej: zwartnica)

Wymagania

Hipeastrum wymaga dużej intensywności światła. Jedynie latem, w dni bardzo upalne i słoneczne cieniuje się rośliny dla uchronienia liści przed przypaleniem. Bardzo duże znaczenie dla wzrostu i kwitnienia ma temperatura. W fazie wzrostu wegetatywnego hipeastrum powinna ona wynosić 21?25°C latem i 16?20°C zimą. Podczas spoczynku, do którego zmusza się rośliny latem utrzymuje się temperaturę 15?16°C. Traktując cebule w czasie przechowywania określoną temperaturą można sterować procesem kwitnienia. Stwierdzono bowiem, że działanie wysokiej temperatury znacznie przyspiesza kwitnienie, niska natomiast może je opóźnić o kilka miesięcy. Wymagania hipeastrum co do wody nie są wysokie, ale trzeba roślinom zapewnić umiarkowaną wilgotność podłoża, a wiosną i latem również wysoką wilgotność powietrza, szczególnie w przypadku uprawy roślin młodych, otrzymanych z nasion lub łusek cebuli.

Hipeastrum
Hipeastrum

Sadzenie i pielęgnowanie

Termin sadzenia cebul zależy od planowanego terminu kwitnienia i przypada zwykle od października do końca czerwca. Przed sadzeniem skraca się korzenie do długości około 10 cm. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, aby po kwitnieniu zapewnić roślinom dobry przyrost cebul. Najlepsza jest mieszanka ziemi inspektowej i torfu w proporcji 2:1 z dodatkiem piasku. Konieczne jest parowanie podłoża, a także dezynfekcja naczyń przeznaczonych do sadzenia cebul. Dopiero gdy pędy osiągną wysokość 20 cm ustawia się doniczki na stołach w celu zapewnienia roślinom pełnego dostępu światła. Zabiegi pielęgnacyjne polegają na utrzymywaniu optymalnej temperatury, podlewaniu, zraszaniu, cieniowaniu i dokarmianiu roślin. Gdy zaczynają się zabarwiać pąki, temperaturę obniża się do 15°C. Do dokarmiania stosuje się nawozy mineralne, najlepiej w roztworze o koncentracji 0,2% i rozcieńczoną gnojowicę. Po zbiorze kwiatów rośliny muszą być również bardzo starannie pielęgnowane, gdyż pąki kwiatostanowe na rok następny tworzą się w cebuli w odstępach 2?3-miesięcznych ? do końca okresu wegetacji. Latem przerywa się dokarmianie i stopniowo zasusza rośliny zmuszając je do spoczynku. Zbiór cebul należy wykonać we wrześniu lub październiku. Przed wykopaniem cebul obcina się liście, gdyż są one tylko częściowo zaschnięte. Cebule przeznaczone do przyspieszania na kwitnienie w grudniu wykopuje się wcześniej, nawet od początku lipca.

Zbiór kwiatów

Cięcie pędów kwiatostanowych może nastąpić, gdy pąki są bardzo duże i dobrze wybarwione. W takim stadium kwiaty najłatwiej się pakuje i transportuje nawet na większe odległości. Bezpośrednio po zbiorze umieszcza się kwiaty w naczyniach z wodą, w chłodni. Kwiaty rozwijają się w kwiatostanie stopniowo, a więc trwałość hipeastrum po ścięciu wynosi nawet 10 dni i więcej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *