Cieciorka pstra

Cieciorka pstra to gatunek rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae). Według nowszych ujęć taksonomicznych gatunek ten włączony został do rodzaju Securigera i ma nazwę Securigera varia L.(Lassen) Svensk Bot. Tidskr. 83:86. 1989. Pochodzi z Azji i Europy, ale rozprzestrzenił się także w Nowej Zelandii i Północnej Ameryce. Jest również uprawiany w wielu krajach świata. W Polsce na stanowiskach naturalnych jest dość pospolity.

Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od maja do lipca. Najłatwiej spotkać ją można na przydrożach, miedzach, słonecznych stokach wzgórz i suchych łąkach. W górach występuje po regiel górny. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Trifolio-Geranietea.

Roślina trująca: Ponieważ cieciorka jest rośliną toksyczną, nie wolno się nią leczyć bez wiedzy i zgody lekarza.

Pokrój

Roślina wieloletnia o pokładających się i rozgałęzionych pędach osiągających długość od 30 do 100 cm. Pod ziemią wytwarza długie, rozgałęzione, cienkie i mocne kłącze.

Kwiaty

Motylkowe, o barwie białoróżowej bądź białobladolila zebrane w pięknie prezentujące się kwiatostany typu pozornej główki, a wyrastające z kątów liści. W kwiatostanie 10-20 kwiatów. Różowa korona o długości 10-15 mm, białych skrzydełkach i ciemnoróżowym końcu łódeczki.

Liście

Nieparzystopierzaste , złożone z 5-10 par jajowatych listków o zaostrzonych końcach oraz niewielkich, wolnych przylistków.

Owoc

4-kanciasty, wzniesiony i tępo zakończony strąk, zawierający w środku małe, twarde, czerwonobrunatne nasiona.

Zastosowanie

Roślina ozdobna

Cieciorka pstra czasami uprawiana ze względu na swoje ładne kwiaty. Nie nadaje się do ogrodu, gdyż jest ekspansywna i swoimi cienkimi kłączami szybko się rozrasta. Może być jednak używana jako roślina okrywowa na skarpach, gdyż dobrze umacnia strome brzegi.

Roślina lecznicza

Dawniej była używana w celach leczniczych, obecnie zaprzestano jej stosowania ze względu na trujące własności.

Surowiec zielarski: Ziele (Herba coronillae)zawierające glikozyd koronilinę, garbniki, gorycze, sole mineralne.

Działanie: Napar z ziela cieciorki może być stosowany jako lek pomocniczy w kuracji nerwicy serca, bo posiada zarówno działanie uspokajające, jak i regulujące rytm serca. Napar ten działa ponadto łagodnie moczopędnie.

Cieciorka pstra

Cieciorka pstra

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *