Żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum, syn. Ageratum mexicanum) pochodzi z Meksyku, co zaznaczyło się w synonimie łacińskiej nazwy gatunkowej.

Najbardziej u nas znane i mające największe zastosowanie żeniszki niskie nie wyrastają na ogół powyżej 20 cm; są silnie rozgałęzione, liście mają jajowate i owłosione, a kwiaty drobne, zebrane w szczytowe kwiatostany. Żeniszki przeważnie są niebieskie we wszystkich odcieniach; rzadziej spotyka się odmiany o kwiatach białych, liliowych i czerwono-fioletowych.

Żeniszek należy do podstawowego asortymentu roślin kwietnikowych w terenach zieleni miejskiej, ale również w ogrodach jest chętnie widziany, szczególnie jako niska roślina obwódkowa.

Wśród wielu odmian wyróżniają się polskie: 'Eureka’ – wysokość roślin około 18 cm, barwa kwiatów lila-różowa, 'Lazur’ – wysokość około 15 cm, barwa kwiatów modrofioletowa, 'Mini’ – wysokość około 14 cm, barwa kwiatów liliowo- modra. Wśród odmian zagranicznych najbardziej cenione są: 'Blauteppich’ – wysokość roślin około 15 cm, barwa kwiatów ciemnoniebieska, 'Blausternchen’ – wysokość do 18 cm, barwa kwiatów jasnoniebieska, 'Blaue Kugel’ – wysokość do 20 cm, pokrój roślin kulisty, barwa kwiatów niebieska.

Kwitnienie żeniszka trwa zazwyczaj od końca czerwca do jesieni. Wymaga on gleb żyznych i zawsze dostatecznie wilgotnych, dlatego podczas suszy trzeba rośliny koniecznie podlewać. Dla podtrzymania obfitego kwitnienia zalecane jest zasilanie słabym roztworem gnojówki lub 0,1-procentowym roztworem azofoski. Przygotowanie rozsady żeniszka jest dosyć kłopotliwe ze względu na długi i powolny wzrost siewek, w związku z czym nasiona trzeba wysiewać już w połowie stycznia. Dlatego też zwykle kupuje się rozsadę żeniszka od ogrodnika. Sadzi się ją w drugiej połowie maja do gruntu w odstępach 15-20 cm. Rośliny trzeba jednak sadzić wyłącznie w miejscach słonecznych, gdyż w zacienieniu żeniszki słabo kwitną, a przy tym tracą swój zwarty pokrój. Nasiona są bardzo drobne, podłużne, szarobrązowe, w 1 g mieści się ich około 6000.

żeniszek meksykański - ageratum houstonianum, ageratum mexicanum
żeniszek meksykański – ageratum houstonianum


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *