Nemezja powabna

Nemezja to ogrodowy kopciuszek, który staje się królewną i budzi coraz większe zainteresowanie. Te bardzo kolorowe, niskie i obficie kwitnące rośliny są niezastąpione na niskich kwietnikach, a szczególnie na jego obrzeżach. Uprawiany gatunek – nemezja powabna (Nemesia strumosa) – ma liczne formy ogrodowe.

Wysokość roślin nie przekracza na ogół 30 cm. Na pędach rozgałęzionych już od samego dołu, osadzone są lancetowate liście 1 drobne (średnica 2,5 cm), grzbieciste kwiaty, zebrane w luźne grona. Kwiaty te mają pięć płatków – cztery małe, wzniesione ku górze, i jeden duży, jakby podwójny, skierowany ku dołowi. Barwa kwiatów może być bardzo różnorodna – biała, kremowa, żółta, łososiowa, pomarańczowa, czerwona, purpurowa, brązowa i lila – w różnych, najczęściej pastelowych odcieniach. Często występują również odmiany dwubarwne, przy czym dolny płatek ma odmiennie zabarwioną gardziel. Kwitnienie rozpoczyna się w końcu czerwca i trwa przez całe lato, a po przycięciu roślin można wywołać jeszcze dłuższe kwitnienie.

Rasa wielkokwiatowa nemezji (Grandiflora) charakteryzuje się nieco większymi kwiatami i silniejszym wzrostem. Najczęściej uprawiana odmiana o kwiatach w różnych kolorach to 'Carnaval’, popularna jest także 'Fire King’ – o ognistoczerwonych kwiatach.

Rośliny należące do rasy niskiej zwartej (Nana Compacta) wyrastają tylko do 20 cm, są silnie rozkrzewione i kwitną najobficiej. Najbardziej cenione odmiany to m.in.: 'Triumph’ – kwiaty w różnych kolorach, oraz 'Orange Princess’ – kwiaty o barwie pomarańczowej w różnych odcieniach.

Nemezja, oprócz podstawowego zastosowania na obwódki, doskonale się nadaje do wyczarowania niskiego ?perskiego dywanu” na ogrodowym kwietniku, do ozdabiania ścieżek w ogrodzie, do podsiania innych, wyższych roślin, a także do sadzenia w skrzynkach balkonowych i w ogródkach skalnych.


Gleba dla nemezji musi być przepuszczalna, próchniczna i dostatecznie wilgotna, a po przycięciu roślin, dla wywołania dłuższego kwitnienia, konieczne jest nawożenie po- główne. Miejsce uprawy musi być słoneczne, ciepłe i osłonięte, a jeżeli lato jest zbyt gorące, to trzeba rośliny podlewać.

W ogrodzie wysiewa się nemezję na ogół bezpośrednio do gruntu z początkiem maja. Jednak jeśli wysiejemy nasiona na początku kwietnia do inspektu, a następnie przesadzimy siewki do gruntu, to rośliny będą silniejsze, a tym samym będą obficiej kwitły. Dla uzyskania zwartego kwietnika sadzimy nemezję w rozstawie 20×20 cm, a na obwódce – co 15 cm. Nasiona są dość drobne, podłużne; w 1 g jest ich około 3500.

nemezja powabna - nemesia strumosa
Nemezja powabna – nemesia strumosa


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *