Kapusta ozdobna

Kapusta ozdobna (Brassica oleracea var. acephala proliféra hort.) jest blisko spokrewniona z jarmużem i podobnie jak on tworzy zatokowo wcinane liście, fryzowane na brzegach i zebrane w rozetę lub luźną główkę. Barwa liści może być bardzo różnorodna; przeważnie na zielonkawo-modrym tle pojawiają się barwy purpurowo-karminowe, czerwonawe, różowe, żółte, biało-kremowe, a nawet fioletowe. Wysokość tych bardzo dekoracyjnych rozet liści nie przekracza na ogół 20 cm, a średnica ich, jeśli rośliny są posadzone w dużej rozstawie, może dochodzić nawet do 40 cm.

Kapusta ozdobna ma wszechstronne zastosowanie. Przede wszystkim jest to oryginalna roślina na niskie kwietniki oraz obwódki. Doskonale wygląda w kompozycjach z innymi roślinami jednorocznymi i bylinami tworzącymi niskie kopuły kwiatów kwitnących jesienią. Jesienne chłody, a nawet pierwsze małe przymrozki powodują, że wybarwienie liści kapusty jest intensywniejsze, dlatego też jest ona cenną ozdobą jesiennych kwietników. Wyrwana z gruntu z korzeniami po pierwszych przymrozkach i wstawiona do doniczki lub wazonu z wilgotnym piaskiem może długo zdobić mieszkanie wraz z innymi roślinami doniczkowymi.

Trzeba również pamiętać, że kapusta ozdobna nie przestaje być kapustą, a że liście ma dekoracyjne, tym bardziej może znaleźć się na stole. Podobnie jak jarmuż, z którym kapusta ta jest blisko spokrewniona, może służyć jako ozdoba półmisków. Jest ona też po prostu jadalna, zawiera jednak dużo goryczki, którą traci po przymrozkach, a wówczas można ją konsumować; przyznać jednak trzeba, że bardziej syci oko niż żołądek.

Kapustę ozdobną powinna być uprawiana na glebie żyznej, dobrze nawożonej i próchnicznej, czyli zasobnej w składniki pokarmowe. W czasie wzrostu trzeba ją kilkakrotnie zasilać nawozami wieloskładnikowymi. Stanowisko dla niej powinno być słoneczne, gdyż tylko wówczas rozety dobrze się formują, a liście bardziej się rozchylają, ukazując swe kolory.

Kapustę należy wysiewać w końcu marca lub na początku kwietnia do zimnego inspektu lub na osłoniętym rozsadniku. Wschodzące siewki trzeba starannie pielęgnować i po zagęszczeniu się rozpikować do doniczek. W fazie 4-5 dobrze wykształconych liści można je sadzić do gruntu na miejsce stałe, jednak nie wcześniej niż w drugiej połowie maja. Rozstawa roślin na obwódkach wynosi 20×20 cm, natomiast w kwietniku 30×30 cm lub nawet 40×40 cm. Kapusta posadzona gęściej ma bardziej zwarte i mniejsze rozety, w większej rozstawie rośliny się lepiej rozrastają i są bardziej okazałe.


Nasiona są nieco drobniejsze niż kapusty jadalnej, w 1 g jest ich około 350 i kiełkują w 75 procentach; dla uzyskania 1000 roślin wystarczy wysiać 4 g nasion.

Dla wyjaśnienia trzeba jeszcze dodać, że kapustę ozdobną zaszeregowano do roślin jednorocznych tylko ze względu na praktyczne jej stosowanie w ogrodzie. Zakwita ona jednak dopiero w drugim roku, z głąbików przechowywanych przez zimę w miejscu zabezpieczonym przed mrozem i wówczas też z niepozornych kwiatów można nawet w naszych warunkach otrzymać nasiona.

kapusta ozdobna - brassica oleracea
Kapusta ozdobna – Brassica oleracea


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *