Figlarz żółty (kroplik żółty)

Kwiat ten rzeczywiście lubi figlować, gdyż każdy egzemplarz tworzy odmienne kropkowanie na swoich płatkach, a że kwiaty najczęściej są złociste z brązowymi kropkami, nazywana jest również kroplikiem złotym lub żółtym. Odmiany ogrodowe figlarza żółtego (Mimulus luteus) powstały w wyniku krzyżowania różnych gatunków i łączą w sobie najbardziej cenione w ogrodzie walory – obfite i długotrwałe kwitnienie oraz różnorodność barw kwiatów.

Wysokość roślin na ogół nie przekracza 30 cm, a pędy ich są od dołu rozgałęzione i bogato ulistnione. Dzwonkowate kwiaty zebrane są w luźne, szczytowe grona. Ich barwa jest żółta lub jasnobrązowa, rzadziej czerwona, purpurowa lub nawet biała, z intensywnym, najczęściej brązowym, nieregularnym nakrapianiem na wszystkich pięciu płatkach. Kwitnienie trwa przeważnie od połowy lipca do września.

Najczęściej figlarz żółty znajduje zastosowanie jako roślina obwódkowa. Dobrze rośnie też w ogrodach skalnych, a także w skrzynkach balkonowych, w doniczkach i na obrzeżach większych pojemników. Udaje się najlepiej na glebach nieco bardziej zwięzłych i próchnicznych, zawsze dostatecznie wilgotnych. Miejsce uprawy powinno być słoneczne lub też nieco zacienione. Na stanowiskach lekko ocienionych kwiaty są zawsze lepiej wybarwione, zwłaszcza ciemniejsze kolory silniej kontrastują z nakrapianiem.

Nasiona figlarza trzeba wysiewać do skrzyneczek w mieszkaniu już w połowie marca. Następnie najlepiej rozpikować siewki do małych doniczek, z których sadzi się rośliny do gruntu dopiero pod koniec maja, gdyż są one wrażliwe na wiosenne chłody. Odległości między roślinami powinny wynosić 20?25 cm. Nasiona są bardzo drobne i nie należy przykrywać ich ziemią po wysiewie; w 1 g jest ich około 30 000.

Figlarz żółty - kroplik żółty (mimulus luteus)
Figlarz żółty – kroplik żółty (Mimulus luteus)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *