Choroby i szkodniki wśród roślin cebulowych

Wszystkie intensywnie uprawiane rośliny atakowane są przez choroby i szkodniki. Duże zagęszczenie roślin i uprawa ciągle w tym samym miejscu powodują znaczne nagromadzenie się patogenów.

Na choroby wirusowe szczególnie wrażliwe są tulipany, hiacynty i narcyzy. Bardzo rozpowszechniona jest mozaikowatość tulipanów. Na chorych roślinach pojawiają się podłużne smugi lub kreski barwy odmiennej niż kwiat. Laik często przypuszcza, że powstała nowa odmiana. Przebarwienia widoczne są także na liściach, a rośliny słabną. Chorobę przenoszą owady ssące – mszyce.

Często występuje też nekroza, objawiająca się podłużnymi nekrotycznymi plamami na liściach, pędach kwiatowych i kwiatach. Uszkodzone liście skręcają się, rośliny na ogół nie kwitną, degenerują się i giną. Ta wirusowa choroba rozprzestrzenia się przez glebę i porażone cebule, owady jej nie przenoszą.

Przeciwko chorobom wirusowym nie stosuje się środków chemicznych. Zwalczać można tylko owady przenoszące wirusy. Najważniejsze jest zapobieganie; przede wszystkim kupować należy tylko cebule pochodzące z renomowanych firm, które bardzo dokładnie kontrolują swoje rośliny.

Jeżeli wśród roślin cebulowych zostaną zauważone egzemplarze z objawami choroby wirusowej, należy natychmiast wykopać je z gleby i zniszczyć, ponieważ mogą stanowić źródło infekcji dla następnych roślin.

Często spotyka się w uprawie roślin cebulowyh choroby grzybowe. Objawiają się one pleśniowymi nalotami, plamami, kropkami występującymi na cebulach, pędach kwiatowych i liściach.

Pleśnie z rodzaju Botrytis atakują wszystkie rośliny cebulowe w czasie wegetacji, szczególnie podczas wilgotnej pogody. Na liściach tworzą się plamy barwy białawej do żółtawej, które później brązowieją pokrywając się szarobiałą warstwą grzybni z zarodniami. Zarodniki rozprzestrzeniane są przez wiatr, deszcz, wodę podczas podlewania. Choroba ta bardzo szybko rozwija się i przenosi podczas wilgotnej pogody, zarodniki infekują glebę i cebule. Zapobieganie polega na sadzeniu roślin w miejscach słonecznych, dobrze przewietrzanych oraz na odpowiednim nawadnianiu. Rośliny można podczas wegetacji opryskać jednym z następujących preparatów: Euparen, Ronilan, Rowral. Sumilex, które są bardzo skuteczne. Narcyzy, w odróżnieniu od pozostałych roślin cebulowych, można opryskiwać preparatami miedziowymi.

Grzyby z rodzajów Sclerotinium, Fusarium i Penicilium wywołują zgniliznę, która atakuje przede wszystkim cebule. Choroba przenosi się za pośrednictwem zainfekowanego materiału użytego do sadzenia i przedostaje się do cebul z gleby. Zarodniki zachowują w glebie żywotność przez kilka lat, dlatego zaleca się zmianę miejsca uprawy. Objawy infekcji są widoczne głównie na cebulach przechowywanych; są to brązowe plamy i zielone naloty. Silnie porażone cebule ulegają mokrej zgniliźnie lub odwrotnie, twardnieją, wapnieją. Cebule takie natychmiast niszczymy. Zapobiegawczo można zdrowe cebule zaprawiać zaraz po zbiorze i przed sadzeniem rtęciowymi środkami grzybobójczymi.

Walka ze szkodnikami jest w małych ogródkach dość problematyczna. Na małych powierzchniach straty nie są na tyle istotne, żeby opłaciło się stosować zabiegi. Zalecane jest tylko opryskiwanie środkami przeciwko owadom ssącym. Groźnymi szkodnikami na terenach, gdzie uprawia się rośliny cebulowe mogą być norniki, a przede wszystkim nornik zwyczajny, którego nie można skutecznie zwalczyć.

Zwalczanie chorób roślin cebulowych jest trudne i nie zawsze skuteczne. Należy więc im przede wszystkim zapobiegać przez zapewnienie roślinom odpowiedniego stanowiska, przeprowadzanie zabiegów agrotechnicznych i przestrzeganie zasad uprawy. Zaleca się co pewien czas zmieniać miejsce uprawy, sadzić tylko zdrowy materiał, stosować większe rozstawy sadzenia, nie nawozić roślin azotem. Wszystkie egzemplarze słabo lub nieprawidłowo rozwinięte, a także z objawami chorób należy natychmiast usuwać, włącznie z cebulami i korzeniami.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *