Uprawa owoców we wrześniu

Zbiór

W dalszym ciągu zbieramy owoce średnio późnych odmian ziarnkowych (jabłka, gruszki), jak również późnych śliwek i węgierek. Węgierki, które przeznaczymy głównie na przetwory, strząsamy bezpośrednio z drzewa, bez uciążliwego wchodzenia na drabinę. Pigwa przybiera złotożółty kolor przy słonecznej pogodzie i jest to dla nas sygnał do rozpoczęcia zbiorów. Pamiętamy, że w stanie surowym nie nadaje się do jedzenia, przeznaczamy ją więc na przetwory.

Zabiegi ochronne

Gdy niedojrzałe owoce przedwcześnie spadają z drzewa, jest to sygnał, że są robaczywe lub chore. W tym przypadku zbieramy je jak najszybciej z ziemi, aby nie dopuścić do porażenia owoców zdrowych. Zebrane owoce wyrzucamy do śmietnika, nie przeznaczamy ich w żadnym razie na kompost. W celu ochrony przed szkodnikami zimującymi na drzewach stosujemy specjalne opaski lepowe na pniach gruszy, jabłoni i wiśni.

W czasie zbiorów dochodzi często do zadeptania i ubicia gleby pod koroną drzewa. Dlatego przeprowadzamy staranne spulchnienie na całej jej powierzchni, a następnie rozrzucamy kompost. W obrębie korzeni wylewamy odpowiednio przygotowany wyciąg z pokrzywy, który znakomicie działa na korzenie drzew owocowych.

Sadzenie krzewów owocowych

Pod koniec września rozpoczynamy sadzenie krzewów owocowych, które trwa nieprzerwanie do października. Wyjątek stanowią jeżyny, z którymi czekamy aż do wiosny. Przygotowanie gleby powinniśmy bezwarunkowo zakończyć przed terminem sadzenia.

Wszystkie chwasty, szczególnie perz, szybko i starannie usuwamy. Musimy pamiętać, aby rośliny te wyrywać z korzeniami, gdyż w innym przypadku nasza praca pójdzie na marne.

Bezpośrednio po sadzeniu krzewów rozrzucamy obficie kompost, aby już na samym wstępie polepszyć warunki glebowe.

Często na odstępy między roślinami przeznaczamy zbyt mało miejsca. Czerwone porzeczki potrzebują od 1,5 do 2 m, czarne zaś od 2 do 2,5 m. Agrest sadzimy nieco ciaśniej, bo w 1,5-metrowych odstępach, a dla odmian wysokopiennych wystarczy odległość 1,2 m. Dla jeżyn odległości zależą od odmiany: jeżyny wysokie sadzimy co 1,5 m, zaś reskie i wypuszczające pędy boczne – co 3-4 m.

Maliny mają znacznie skromniejsze wymagania co do ilości miejsca, sadzimy je co 0,5 m, w rzędach oddalonych od siebie przynajmniej o 1,2 m.

Ważną rolę odgrywa stanowisko dla krzewów owocowych. Na ogół najkorzystniejsze jest miejsce dobrze nasłonecznione. Tylko czerwone i białe porzeczki możemy posadzić w cieniu. Wszystkie krzewy regularnie podlewamy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *