Malina kamionka

Malina kamionka to gatunek rośliny z rodziny różowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie, na Kaukazie, w Mongolii i Chinach.

Jest to bylina. Siedlisko: zarośla, młodniki oraz lasy mieszane i liściaste ; rzadziej w sztucznych drzewostanach szpilkowych. Chętnie na miejscach skalistych, zwłaszcza w górach, gdzie malinę kamionkę można znaleźć jeszcze na wysokości 2000-2400 m n.p.m. Preferuje gleby wapienne i próchnicze.

Pokrój

Płożąca bylina o wysokości 10-30 cm, czasem do 50 cm. Nie kwitnące pędy wyrastają nad powierzchnię ziemi tworząc łuki, które dotknąwszy wierzchołkiem gleby, zakorzeniają się.

Łodyga

Jednoroczne, nie drewniejące łodygi kwiatonośne wyrastają prosto. Wszystkie łodygi mają rozproszone, delikatne kolce. Dołem pokryte są łuskowatymi listkami.

Kwiaty

Białe, centymetrowej wielkości, zebrane po 2-8, a nawet dziesięć w luźne, nieco przysadziste baldachogroniaste kwiatostany umieszczone na końcach pędów. Płatki korony wąskie, wyprostowane, krótsze od działek kielicha. Kwitnie w maju i czerwcu.

Liście

Długoogonkowe, trójdzielne z odwrotnie jajowatymi listkami, na brzegu grubo piłkowane, zielone. Przylistki jajowato-eliptyczne.

Owoce

Nieliczne szkarłatne pestkowce, słabo połączone, tworzą owoc zbiorowy. Powstają rzadko. Są jadalne.

Zastosowanie

Sztuka kulinarna

Owoce w smaku podobne do porzeczek, jednak zbierane są nieczęsto gdyż są rzadkie. Można je jeść na surowo.
Malina kamionka

Malina kamionka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *