Czernica (borówka czarna)

Krzewinka pospolita w Polsce, tworząca duże skupiska w lasach. Charakterystyczny dla rośliny jest owoc ? czarna jagoda.
W odróżnieniu od borówki bagiennej,z którą bywa mylona, czernica ma owoce granatowoczarne z nalotem woskowym, wewnątrz czerwona, podczas gdy bagienna nie ma nalotu, a w środku jest zielonkawobiała. Jagody czernicy zbiera się, gdy są w pełni dojrzale, układając w koszach wysłanych liśćmi. Suszyć początkowo na słońcu, a następnie w pomieszczeniu ogrzanym do temperatury 60 stopni. W zbyt wysokiej temperaturze jagody przypalają się, w zbyt niskiej zaś pleśnieją.
Po wysuszeniu jagód ? usunąć zanieczyszczenia przez odsianie. Przechowywać w płóciennych woreczkach lub pudlach wyklejonych papierem. Liście czernicy zbiera się w czasie kwitnienia rośliny, tzn. od maja lub też przed kwitnieniem. Suszenie i przechowywanie ? podobnie jak jagód.

Czernica (borówka czarna)
Czernica (borówka czarna)

Właściwości lecznicze

Surowcem są owoce (jagody).

Postacie leku

Napar z liści – 4 łyżki stołowe liści czernicy zalać 1 /2 litra wrzątku, zagotować i odcedzić. Pić 2?3 szklanki płynu dziennie.
Napar z owoców z dodatkiem szałwii – 2 łyżki stołowe owoców czernicy i łyżkę szałwii zalać szklanką wrzątku, zagotować (do okładów lub płukań).
Napar z owoców – łyżkę stołową jagód zalać szklanką wrzątku, zagotować i odcedzić. Pić 2?5 razy dziennie po 1/2 szklanki płynu.

Skład chemiczny i działanie

Surowiec zawiera związki garbnikowe, barwnik: antocyjanowe (myrtyllina), sacharozę, kwasy ? jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy oraz związki pektynowe. Działa ściągająco i przeciwbiegunkowo oraz łagodnie moczopędnie.

Zastosowanie

Znajduje zastosowanie w zaburzeniach przewodu pokarmowego, jak nieżyty żołądka i jelit, przewlekłe biegunki oraz w zapaleniu dróg moczowych i pęcherza. Napary i odwary stosowane w większych ilościach skutecznie zwalczają zarobaczenie owsikami. Zewnętrznie stosuje się czernicę w zapaleniu gardła, owrzodzeniach dziąseł i innych stanach zapalnych jamy ustnej. Liście czernicy stosuje się niekiedy jako pomocniczy środek w leczeniu cukrzycy. Ze względu na łagodne działanie zaleca się ich stosowanie w biegunkach i nieżytach jelit u małych dzieci.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *