Powój trójbarwny

Powój trójbarwny (Convolvulus tricolor)właściwie jest rośliną płożącą. Jej pędy silnie się krzewią i rozrastają na boki, a w górę wyrastają zaledwie na 30?40 cm. Powój jest często mylony z wilcem i dlatego niewłaściwie stosowany w ogrodach jako pnącze. Należy obsadzać nim brzegi tarasów, pojemniki ustawione w ogrodzie, skrzynki balkonowe i okrywać puste powierzchnie na rabacie bylinowej, siać między różami i innymi krzewami, a także wśród roślin jednorocznych.

Liście powoju mają kształt podłużnielancentowaty, a kwiaty, rozwijające się od czerwca do września, są lejkowate, okazałe najczęściej niebieskie, rzadziej różowe i fioletowe, zawsze z żółtą gardzielą. Tylko w dni słoneczne i tylko w południe kwiaty są w pełni rozchylone, a wieczorem i w nocy się zamykają.

Powój trójbarwny
Powój trójbarwny

Gleba dla powoju powinna być zasobna w składniki pokarmowe, przede wszystkim w wapń, a miejsce uprawy nasłonecznione. Powój bardzo źle znosi przesadzanie, nawet w młodym wieku, i dlatego trzeba wysiewać go bezpośrednio do gruntu. Należy robić to już od połowy kwietnia. Nasiona wysiewamy w rzędzie, tak aby rośliny znalazły się w odległości co 25 cm.

Nasiona są brunatne, stożkowate, w 1 g jest ich ok. 100.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *