Opuncja

Wyróżniamy ponad 300 gatunków opuncji. Niektóre gatunki są bardzo tolerancyjne na zimno i przy odpowiednim zabezpieczeniu przed śniegiem i deszczem mogą przetrwać na zewnątrz. Niektóre gatunki opuncji osiągają wysokość do kilku metrów i dlatego nie nadają się do uprawy w mieszkaniu. Istnieją jednak gatunki, wyrastające zaledwie do 50 cm, przez cały rok mogą więc być uprawiane na parapecie okiennym.

Opuncja figa indyjska
Opuncja figa indyjska

Oputia ficus-indica – opuncja figa indyjska oraz niektóre inne gatunki dostarczają jadalnych, stosunkowo smacznych owoców, które niegdyś stanowiły dla mieszkańców Ameryki Północnej i Południowej pożywienie. Do Europy opuncje zostały przywiezione w czasie wypraw Krzysztofa Kolumba. Obecnie, w warunkach naturalnych, zdziczałe opuncje można spotkać w Australii, Afryce oraz całej południowej Europie. Na Środkowym Wschodzie opuncje są używane jako rośliny żywopłotowe; cierniste, płaskie człony opuncji są najlepszą bronią przeciwko nieproszonym gościom. Człony opuncji pokryte są utworami, zwanymi glochidami; są to drobne haczykowato zakończone ciernie, które po wbiciu się w skórę są bardzo trudne do usunięcia. Kwiaty opuncji mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone. Pojawiają się jednak dopiero na starszych roślinach. Wszystkie opuncje rozmnażają się bardzo łatwo. Płaski człon wystarczy wstawić do ziemi, a w szybkim czasie ukorzeni się. Rozmnażanie z nasion również nie nastręcza żadnych trudności. Przed wysianiem, duże nasiona opuncji należy namoczyć na około 8 godzin w letniej wodzie.

Pielęgnacja i uprawa

Podłoże i przesadzanie

Opuncje należy przesadzać co dwa-trzy lata do żyznej, przepuszczalnej, gliniastej ziemi.

Światło i temperatura

Opuncja lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Zimą wymaga stanowiska chłodnego, ale również jasnego. Gatunki odporne na mróz mogą pozostać na zewnątrz, ale wówczas należy je zabezpieczyć przed wilgocią.

Podlewanie i nawożenie

Latem podlewamy regularnie, zimą, jeśli roślinę trzymamy w chłodnym miejscu, prawie nie podlewamy. Zasilamy wiosną i latem raz w miesiącu pożywką dla kaktusów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *