Niezapominajka alpejska

Zwyczajowe nazwy: niezabudka, żabie oczka.

Jest to gatunek rośliny z rodziny ogórecznikowatych.  Występuje w górskich obszarach Europy i Turcji. W Polsce występuje głównie w Tatrach, ale można ją spotkać także na innych szczytach Karpat. Poza Tatrami jest jednak bardzo rzadka (znane jest jedno stanowisko w Karkonoszach). Jest też uprawiana jako roślina ozdobna. Turyści wędrujący górskimi szlakami w Tatrach w okresie jej kwitnienia na pewno ją zauważą. Ciemnoniebieski kolor kwiatów, zwłaszcza jeżeli roślinki tworzą większe skupienie, z daleka rzuca się w oczy na tle zielonej trawy, czy skał. Roślina rzadka.

Siedlisko: jest rośliną górską. Rośnie na wysokościach od 1200 do 2450 m n.p.m., głównie w piętrze kosówki i piętrze hal. Spotkać ją można przeważnie w nasłonecznionych miejscach, na półkach skalnych, szczelinach skał, na stromych zboczach. Rośnie zarówno na podłożu wapiennym, jak i granitowym.

Niezapominajka alpejska to bylina. Kwiaty kwitną w miesiącach czerwiec ? lipiec i zapylane są przez owady.

 

Łodygi

Wyrastają w kępkach, osiągając wysokość do 25 cm. W gorszych warunkach środowiskowych są dużo niższe. Okrągłe na przekroju poprzecznym łodygi, ulistnione są naprzemianlegle, nie rozgałęziają się i całe są delikatnie owłosione.

Kwiaty

Kwiaty, o średnicy 6?11 mm, zebrane są w kwiatostan ? sierpik, wyrastający na szczycie łodygi. Kwiatostan jest dość ciasny. Wyrastające na grubych szypułkach, ciemnobłękitne lub ciemnoszafirowe kwiaty, mają zrosłopłatkową koronę z 5 okrągłymi ząbkami. Czasami, rzadko, trafiają się kwiaty białe. Wewnątrz korony, w jej gardzieli znajduje się 5 białych osklepek. Rurka kwiatowa jest krótka, pręciki wyrastają poniżej gardzieli. Pojedynczy słupek ma szyjkę i okrągławe znamię. kielich jest zrosłodziałkowy z wyciętymi 5 ząbkami i cały owłosiony.

Liście

Dolne liście na łodydze mają ogonek liściowy (wytworzony ze zwężonej blaszki liściowej), górne i środkowe liście są siedzące. Liście mają lancetowaty, wydłużony kształt, są całobrzegie i owłosione.

Owoc

Złożone po 4 sztuki, kulistojajowate rozłupki.

Zastosowanie

Niezapominajka alpejska czasami jest uprawiana jako roślina ozdobna, może być uprawiana w strefach 4-10. Zwykle uprawiana jest jako roślina dwuletnia. Nadaje się szczególnie na rabaty, na obwódki, do pojemników. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Lubi słoneczne miejsca.
Niezapominajka alpejska

Niezapominajka alpejska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *