Niezapominajka alpejska

Zwyczajowe nazwy: niezabudka, żabie oczka.

Jest to gatunek rośliny z rodziny ogórecznikowatych.  Występuje w górskich obszarach Europy i Turcji. W Polsce występuje głównie w Tatrach, ale można ją spotkać także na innych szczytach Karpat. Poza Tatrami jest jednak bardzo rzadka (znane jest jedno stanowisko w Karkonoszach). Jest też uprawiana jako roślina ozdobna. Turyści wędrujący górskimi szlakami w Tatrach w okresie jej kwitnienia na pewno ją zauważą. Ciemnoniebieski kolor kwiatów, zwłaszcza jeżeli roślinki tworzą większe skupienie, z daleka rzuca się w oczy na tle zielonej trawy, czy skał. Roślina rzadka.

Siedlisko: jest rośliną górską. Rośnie na wysokościach od 1200 do 2450 m n.p.m., głównie w piętrze kosówki i piętrze hal. Spotkać ją można przeważnie w nasłonecznionych miejscach, na półkach skalnych, szczelinach skał, na stromych zboczach. Rośnie zarówno na podłożu wapiennym, jak i granitowym.

Niezapominajka alpejska to bylina. Kwiaty kwitną w miesiącach czerwiec ? lipiec i zapylane są przez owady.

 

Łodygi

Wyrastają w kępkach, osiągając wysokość do 25 cm. W gorszych warunkach środowiskowych są dużo niższe. Okrągłe na przekroju poprzecznym łodygi, ulistnione są naprzemianlegle, nie rozgałęziają się i całe są delikatnie owłosione.

Kwiaty

Kwiaty, o średnicy 6?11 mm, zebrane są w kwiatostan ? sierpik, wyrastający na szczycie łodygi. Kwiatostan jest dość ciasny. Wyrastające na grubych szypułkach, ciemnobłękitne lub ciemnoszafirowe kwiaty, mają zrosłopłatkową koronę z 5 okrągłymi ząbkami. Czasami, rzadko, trafiają się kwiaty białe. Wewnątrz korony, w jej gardzieli znajduje się 5 białych osklepek. Rurka kwiatowa jest krótka, pręciki wyrastają poniżej gardzieli. Pojedynczy słupek ma szyjkę i okrągławe znamię. kielich jest zrosłodziałkowy z wyciętymi 5 ząbkami i cały owłosiony.

Liście

Dolne liście na łodydze mają ogonek liściowy (wytworzony ze zwężonej blaszki liściowej), górne i środkowe liście są siedzące. Liście mają lancetowaty, wydłużony kształt, są całobrzegie i owłosione.

Owoc

Złożone po 4 sztuki, kulistojajowate rozłupki.

Zastosowanie

Niezapominajka alpejska czasami jest uprawiana jako roślina ozdobna, może być uprawiana w strefach 4-10. Zwykle uprawiana jest jako roślina dwuletnia. Nadaje się szczególnie na rabaty, na obwódki, do pojemników. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Lubi słoneczne miejsca.
Niezapominajka alpejska

Niezapominajka alpejska

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *