Rudbekia naga

Rudbekia naga (Rudbeckia laciniata L.) jest gatunkiem rośliny z rodziny astrowatych. Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy sprowadzono ją jako roślinę ozdobną. W Polsce jest gatunkiem dość pospolitym.

Rudbekia naga jest byliną i hemikryptofitem. Występuje głównie nad rzekami oraz na przydrożach. Jest rośliną ruderalną. Roślina ta kwitnie od lipca do sierpnia.

Łodyga rudbekii nagiej jest wzniesiona, rozgałęziona, naga i dorasta do 60-200 cm wysokości. Liście są całobrzegie, nagie i szorstkie. Dolne liście są pierzastodzielne. Składają się one z 5-7 jajowatego kształtu oraz wcinanych listków. Liście środkowe są 3-5 sieczne. Najwyższe zaś są niepodzielone. Kwiatami tej rośliny są koszyczki kwiatowe, które charakteryzują się mocno wypukłym dnem, na którym znajdują się brunatne i rurkowate kwiaty. Koszyczek kwitnący ma średnicę około 7-12 cm. Kwiaty brzeżne są języczkowate i żółte. Ponadto są dwukrotnie większe od okrywy koszyczka. Plewinki mają ucięte albo zaokrąglone szczyty. Kielich jest przekształcony w puch kielichowy. Owoc tej rośliny jest czterokanciasty i nagi.

Rudbekia naga jest często uprawiana jako roślina ozdobna. Roślina ta nie ma szczególnych wymagań do gleby i jest łatwa w uprawie. Najpiękniej kwitną na miejscach nasłonecznionych, choć z powodzeniem rosną także w półcieniu. Roślina ta jest mrozoodporna i znosi krótkie susze. Wymaga dość obfitego nawożenia. Uprawiana jest zwykle z nasion.

Inna nazwa: roztocznica naga

Rudbekia naga

Rudbekia naga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *