Rezeda wonna

Rezeda wonna (Reseda odorata L.) jest gatunkiem rośliny z rodziny rezedowatych. Na stanowiskach naturalnych rośnie jedynie w Libii oraz Grecji. Roślina ta jest uprawiana w wielu państwach świata.

Łodygi rezedy są leżące lub podnoszące się. Osiągają one długość 20-60 cm. Liście dolne tej rośliny są niepodzielne albo trzydzielne. Wyższe liście są pierzastodzielne. Kwiaty rezedy wonnej są małe, niepozorne i wydzielają przyjemną woń. Są zebrane w grona. Płatki korony mają barwę od białej przez żółtą do seledynowej. Pręciki wybitnie przyczyniają się do ubarwienia kwiatów (są pomarańczowe, czerwone lub czerwono-brązowe). Owocem jest torebka, która zwisa w czasie dojrzewania. Zawiera ona szarozielone nasiona o nerkowatym kształcie.

Rezeda wonna jest rośliną jednoroczną. Silnie pachnące kwiaty kwitną już od czerwca do jesieni. Są one zapylane przez owady. Jest to roślina miododajna.

Rezeda wonna jest przede wszystkim rośliną ozdobną. Uprawia się ją na rabatach przez wzgląd na jej ładne kwiaty oraz przyjemny zapach.

Roślina ta powinna mieć słoneczne stanowisko. Gleba powinna być żyzna, próchniczna i lekko wapnowana. Rezedę wonną uprawia się z nasion, które wysiewane są w kwietniu albo na początku maja wprost do gruntu.

Rezeda wonna ma ponadto zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym.

Inna nazwa: rezeda pachnąca.

Rezeda wonna

Rezeda wonna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *