Kleome

Roślina ta nazywana jest też chełpią ciernistą (Cleome spinosa) i chociaż znana jest od dawna, to jednak dopiero ostatnio cieszy się u nas większym zainteresowaniem. Dorasta ona nawet do 2 m, ma silnie od dołu rozgałęzione pędy z delikatnymi cierniami i dłoniastosiecznymi liśćmi, zakończone na szczytach licznymi, zebranymi w okazałe rozpierzchłe grona kwiatami na długich szypułkach. Pajęczasty wygląd nadają roślinie długie nitki pręcikowe i wydłużone szyjki słupka, wyrastające z poszczególnych kwiatów. Odmiany ogrodowe kleome różnią się barwą kwiatów, a do szczególnie wartościowych należą: 'Helen Campbell’ – o kwiatach białych, 'Rosakönigin’ – o kwiatach jasnoróżowych, 'Giant Pink Queen’ – o kwiatach dużych, intensywnie różowych.

Kleome zaczyna kwitnąć na początku lipca i kwitnienie to trwa do jesieni. Stosuje się ją na dużych kwietnikach jako kwitnące tło dla innych roślin, bardzo atrakcyjnie wygląda również w większej grupie na trawniku. Kwiaty można ścinać do wazonu, gdyż zachowują trwałość nawet do 14 dni.

Gleba dla kleome powinna być zasobna, zdrenowana i tylko umiarkowanie wilgotna, gdyż obfite deszcze lub nadmierne podlewanie powodują ustanie kwitnienia i żółknięcie roślin. Kleome sadzimy w miejscu słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatrów, które łamią wysokie kwiatostany.

W połowie marca wysiewa się już nasiona Kleome. Siewki najlepiej rozpikować do doniczek, z których w drugiej połowie maja przesadza się je do gruntu. Te silnie rozrastające się rośliny wymagają co najmniej 50-centymetrowej rozstawy. Nasiona są dość drobne; w 1 g mieści się ich około 4000.

Kleome - chełpia ciernista (Cleome spinosa)
Kleome – chełpia ciernista (Cleome spinosa)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *