Groszek pachnący

Groszek pachnący to wyjątkowe pnącze, o pięknych i wonnych kwiatach użytkowanych głównie na kwiat cięty. Można nim ukwiecić i okryć ścianę altany czy kratę na tarasie, można go również wysiać do skrzynek na balkonie. Jest jeszcze jednym przykładem różnorodnego zastosowania roślin jednorocznych. Pędy groszku silnie się krzewią, a wąsy i ogonki liściowe chwytają się każdej podpory. Kwiaty, o różnych pastelowych barwach, zebrane są po 3?7 w szczytowych lub bocznych gronach. Groszek kwitnie przeważnie od końca czerwca do początku września, w zależności od odmiany. Kwiaty poszczególnych odmian mogą być białe, kremowe, jasnożółte, różowe, czerwone, niebieskie i fioletowe, w różnych odcieniach, a nawet dwubarwne. Odmiany groszku należą ponadto do różnych grup uprawowych, które różnią się porą zakwitania, wielkością kwiatów, długością szypułek, na których osadzone są kwiaty, oraz innymi cechami.

Groszek pachnący
Groszek pachnący

Groszek należy uprawiać w miejscach słonecznych, na glebie żyznej, zdrenowanej i zasobnej w wapń. Jest on bardzo odporny na chłody i możemy go wysiewać bezpośrednio do gruntu już w pierwszej połowie kwietnia, po 2 groszki co 5 cm w rzędzie. Gdy siewki osiągną 10?15 cm należy je lekko obsypać ziemią, co wzmaga ich krzewienie i wzrost.

Aby groszek pozostał długo zielony i kwitnący musimy systematycznie ścinać kwiaty. W przeciwnym razie szybko utworzą się strąki z nasionami, kwitnienie ustanie, a rośliny zaschną. Po każdym większym cięciu kwiatów powinno się zasilać groszek nawozami płynnymi ? przefermentowaną i rozcieńczoną gnojówką lub też florą czy azofoską, rozpuściwszy 2?3 g tych nawozów w litrze wody.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *