Goździk kropkowany

Goździk kropkowany (Dianthus deltoides L.) jest gatunkiem rośliny wieloletniej. Należy do rodziny goździkowatych.

Roślina ta występuje w Europie i w Azji (Syberia i Indie). W Polsce goździk ten jest dość pospolity na niżu i w niższych położeniach górskich. Jest również uprawiany jako roślina ozdobna.

Goździk kropkowany jest byliną, chamefitem i hemikryptofitem. Siedliskiem tej rośliny są suche łąki, niużytki, zbocza, zarośla i pastwiska. Preferuje ona tereny piaszczyste i unika podłoża wapiennego.

Gatunek dość ekspansywny – poprzez kłącza szybko rozrasta się. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty zapylane są głównie przez motyle. Roślina ta nie wydziela zapachu.

Goździk kropkowany jest rośliną darniową i tworzy luźne darnie o wysokości około 10?40 cm. Cała roślina ma zielony bądź sinawy kolor. Łodyga goździka jest płożąca się i wznosząca, ponadto jest rozgałęziona. Tworzy kolanka, z których następnie wyrastają liście. Roślina jest omszona krótkimi włoskami. Ulistnienie goździka kropkowanego jest naprzeciwległe. Liście tej rośliny są równowąskie, całobrzegie, ostro zakończone oraz nie posiadają przylistków. Ich szerokość wynosi do 3 mm i są 3-nerwowe. Ponadto całe są omszone krótkimi włoskami i zrośnięte nasadami. Kwiaty goździka są drobne i mają 1?1,5 cm średnicy. Są zebrane w luźną wiechę i są siedzące lub wyrastają na krótkich szypułkach. Korona goździka składa się z 5 wolnych, płytko ząbkowanych płatków, które mają deltoidalny kształt. Mają one różowopurpurowy kolor, jasne plamki oraz ciemny pierścień w środku korony. Wewnątrz kwiatu jest 1 słupek i 10 pręcików. Owocem tej rośliny jest torebka otwierająca się 4 ząbkami. Goździk ma drobne i liczne nasiona.

Goździk kropkowany jest uprawiany jako roślina ozdobna. Jest to roślina łatwa w uprawie. Jest całkowicie odporna na mróz.

Roślinę tę uprawia się głównie z nasion, które wysiewa się do inspektu od maja do czerwca. Gdy siewki mają 3-4 liście wymagają pikowania. Do gruntu wysadza się pod koniec lipca albo na początku sierpnia. Goździk wymaga słonecznych stanowisk oraz gliniasto-piaszczystej gleby o stałej wilgotności. Po przekwitnięciu roślinę się mocno przycina.

Goździk kropkowany

Goździk kropkowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *