Godecja wielkokwiatowa

Kwiat ten nazywany jest też marszawą lub popularnie azalią ogrodową ze względu na podobieństwo kwiatów. Godecja wielkokwiatowa (Godetia grandiflora) wyrasta do wysokości 40 cm, jej rozgałęzione pędy są bogato ulistnione, a z kątów liści wyrastają wzdłuż pędu szeroko rozchylone kwiaty, osiągające średnicę do 6 cm. Kwiaty są różowe lub łososiowo-różowe, rzadziej białe, karminowe i fioletowe. Są one przeważnie pojedyncze, ale odmiany przypominające azalie (Azaleaeflora) są właśnie pełne, osadzone na dłuższych pędach i z tego też względu często brane do bukietów. Do najcenniejszych odmian pełnokwiatowych zaliczają się: 'Herzlieb’ – o kwiatach jasnoróżowych, 'Orange Glory’ – o kwiatach pomarańczowoczerwonych, 'Meteor’ – o kwiatach karminowych.

Wysokość odmian karłowych godecji wynosi tylko 20-25 cm i sadzone są one głównie na obrzeżach kwietników, a także w pojemnikach i w ogrodach skalnych. Najpopularniejszą odmianą w tej grupie jest 'Feuerkönig’ – o kwiatach purpurowo-karminowych. Odmiany półwysokie, wyrastające do 35 cm, to typowe rośliny kwietnikowe, a do najczęściej uprawianych w ogrodach zaliczają się: 'Sybil Sherwood’ – o łososiowo-różowych kwiatach, 'Cattleya’ – o kwiatach jasnolila, 'Kalvedon Glory’ – o kwiatach łososiowo-pomarańczowych.

Godecja udaje się tylko na glebach próchnicznych, starannie uprawionych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych. Miejsce uprawy powinno być nasłonecznione, ciepłe i osłonięte od wiatrów. Kwiaty godecji są bardzo delikatne i bywają niszczone przez gwałtowne deszcze. Ma ona stosunkowo krótki okres kwitnienia, przypadający na lipiec i sierpień, ale opóźniwszy wysiew do 15 czerwca, można kwitnienie przedłużyć do jesieni.

Nasiona wysiewamy pod koniec kwietnia lub na początku maja bezpośrednio do gruntu. Siewki przerywamy tak, aby rośliny rosły co 30-40 cm. W 1 g jest około 3000 nasion.

Godecja wielkokwiatowa - Godetia grandiflora
Godecja wielkokwiatowa – Godetia grandiflora


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *