Cykoria podróżnik

Cykoria jest rośliną wieloletnią o wzniesionej, szorstkiej łodydze. Kwiaty niebieskie. Kwitnie od czerwca do października. Występuje na miedzach, pastwiskach, przydrożach, na podłożu kamienistym i piaszczystym. Może być rozmnażana przez siew lub przez sadzenie pociętych kawałków korzenia. Korzeń należy zbierać jedynie z roślin rosnących dziko, późną jesienią.

Cykoria podróżnik
Cykoria podróżnik

Właściwości lecznicze

Surowcem są korzenie.

Postacie leku

Napar z korzenia cykorii – 6 łyżek sproszkowanego korzenia zalać 2 szklankami wrzątku. Po 15 minutach przecedzić. Pić 1/2 szklanki 2?3 razy dziennie.
Dodatek kory kruszyny, liścia mięty, ziela krwawnika wzmaga wydzielanie żółci, a mieszanka cykorii ze skrzypem, rdestem ptasim i korzeniem wilżyny działa moczopędnie.

Skład chemiczny i działanie

W korzeniu występuje inulina, gorycz intybina, sok mleczny, cholina, cukry redukujące, żywice, śluzy. Charakteryzują się one działaniem żółciopędnym, moczopędnym oraz pobudzaniem wydzielania soku żołądkowego.

Zastosowanie

Lek roślinny polecany przede wszystkim w bezsenności i bezkwaśności żołądka, w nieżytach przewodu pokarmowego, pomocniczo w niedostatecznym wydzielaniu żółci. Jako pojedynczy składnik ziele ma słabe działanie ? najczęściej stosuje się je w mieszankach z innymi ziołami.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *