Aksamitka rozpierzchła

Nazwy zwyczajowe: aksamitek rozpierzchły, aksamitek drobnokwiatowy, szarańcza aksamitek, afrykanki, tagetes rozpierzchły.

Aksamitka rozpierzchła jest gatunkiem rośliny z rodziny astrowatych. Swoje pochodzenie wywodzi z Meksyku i Nikaragui, skąd gatunek ten został rozpowszechniony jako ozdobna roślina ogrodowa.

Pokrój

Roślina jednoroczna o wysokości do 60 cm.

Łodyga

Ma silnie rozgałęzione łodygi. Cała roślina wydziela charakterystyczny zapach.

Kwiaty

Kwiaty zebrane w pojedynczo osadzone na szypułkach koszyczki kwiatowe o średnicy 4-6 cm. Zewnętrzne kwiaty języczkowe są żółte z purpurową plamką. Kwiaty wewnętrzne rurkowate.

Liście

Liście pierzastodzielne.

Owoc

Niełupka z kilkoma nasionami.

Aksamitka rozpierzchła jest łatwa w uprawie. Wymaga stanowisk w pełnym słońcu i żyznej oraz przepuszczalnej gleby. Rozmnaża się z nasion wysiewanych do rozsadników wczesną wiosną. Chcąc, by zakwitła wcześniej lepiej jest kupić gotowe sadzonki wyhodowane przez specjalistów pod osłonami. Rośliny moga być atakowane przez ślimaki, a przy długotrwałych deszczach przez szarą pleśń (zapobiega się jej chemicznie, przez opryskiwanie preparatami grzybobójczymi). Nawozić należy nawozami z niewielką ilością azotu, gdyż obfite nawożenie azotowe powoduje bujny wzrost rośliny, ale słabe jej kwitnienie.

Ogrodnicy wyhodowali wiele kultywarów o bardziej ozdobnych kwiatostanach, niż typowa forma. Są to m.in.:

  • Naughty Marietta – ma pojedyncze, duże koszyczki koloru złotożółtego z czerwonobrązowymi przebarwieniami;
  • Dainty Marietta – ma żólte, pojedyncze koszyczki;
  • Honeycomb – o koszyczkach w kolorze mahoniowoczerwonym.

Zastosowanie

Roślina ozdobna

Jako roślina ozdobna ma wszechstronne zastosowanie. Nadaje się na rabaty kwiatowe, na obwódki rabat. Może być uprawiana w pojemnikach na balkonach, tarasach itp. Może być uprawiana jako roślina zadarniająca. Uprawiana bywa na grobach ziemnych na cmentarzach. Dobrze też komponuje się z innymi roślinami, może być np. sadzona w pojemnikach w kompozycji z innymi roślinami ozdobnymi.

Aksamitka rozpierzchła

Aksamitka rozpierzchła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *