Głóg ostrogowy
ulrich
2 marca 2011
Drzewa i krzewy
głóg, głóg ostrogowy, głóg ostrogowy kwiaty, głóg ostrogowy liście, głóg ostrogowy opis, głóg ostrogowy pędy, głóg ostrogowy pokrój, głóg ostrogowy roślina ozdobna, głóg ostrogowy uprawa, głóg ostrogowy wygląd, głóg ostrogowy występowanie, głóg ostrogowy zastosowanie, głóg ostrogowy zdjęcie, ostrogowy
Jest to gatunek rośliny z rodziny różowatych. Głóg ostrogowy pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce jest czasami sadzony.
Pokrój
Krzew lub drzewo o wysokości do 10 m. Na pędach posiada ostre ciernie, długości do 8 mm. Są one dość rzadkie, ale bardzo duże (5-10 cm) i silne.
Liście
Ciemnozielone, odwrotnie jajowate, grubo piłkowane, skórzaste. Mają długość 2-8 cm, ich nasada zwęża się klinowato w ogonek.Przylistki wcześnie opadają. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo lub żółto.
Kwiaty
Duże, białe, zebrane w płaskie baldachogrona. Mają 5-działkowy kielich zrośnięty z zalążnią, 5 płatków korony, 1 słupek i liczne pręciki. Kwitnie od maja do czerwca.
Pędy
Pokryte są cierniami przypominającymi ostrogę kogutów i od kształtu tych cierni pochodzi gatunkowa nazwa rośliny.
Owoce
Czerwone, matowe, pozostają na gałązkach po opadnięciu liści. Mają średnicę około 1 cm.
Zastosowanie
Uprawa
Głóg ostrogowy uprawiany jest z nasion. Zbiera się je z drzew od sierpnia do listopada. W 1 g znajduje się 15 nasion, a ich siła kiełkowania wynosi 60%. Nasiona wymagają stratyfikacji.
Roślina ozdobna
Głóg ten stosowany jest na żywopłoty. Są praktycznie nie do pokonania przez ludzi i zwierzęta. Czasami sadzony w parkach.

Głóg ostrogowy