Szczyr trwały

Szczyr trwały to gatunek byliny należący do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Występuje w północnej, środkowej, wschodniej i południowej Europie, w Azji Zachodniej i na Kaukazie oraz w północnej Afryce. Północna granica jego zasięgu biegnie przez Irlandię, Szkocję, południową Norwegię i środek Szwecji, południowa przez Hiszpanię, Sycylię, Półwysep Bałkański,południową Rosję, Kaukaz i Persję. Jako gatunek zawleczony występuje także w Australii W Polsce roślina dość pospolita od niżu po niższe położenia górskie.

Roślina trująca: spożycie większych ilości powoduje ospałość, wymioty i biegunkę.

Bylina, geofit. Kwitnie od kwietnia do maja. Dawniej uważano, że jest wiatropylna, później jednak zobserwowano, że zapylana jest przez drobne muszki, które czasami siadają na jej pręcikach. Nasiona posiadają elajosom i rozsiewane są przez mrówki. Siedlisko: lasy liściaste, zarośla. Roślina azotolubna, wymagająca świeżych, głębokich gleb. W lasach bukowych jest uważana za roślinę wskaźnikową gleb próchnicznych. W górach występuje częściej na podłożu wapiennym. Gatunek charakterystyczny dla rzędu (O.) Fagetalia.

Szczyr trwały ma właściwości lecznicze.

 

Łodyga

Wzniesiona, czterokanciasta z dwoma ostrymi kantami, nierozgałęziona, naga lub tylko słabo owłosiona. U nasady pokryta łuskami. Osiąga wysokość 10-40 cm.

Kwiaty

Roślina dwupienna. Niepozorne zielone kwiaty zebrane w niewielki, przerywany kwiatostan na szczycie łodygi. Kwiaty posiadają okwiat. Kwiaty męskie tworzą kwiatostany złożone ? są to kłębiki kwiatowe zebrane w luźne grona. Pojedynczy kwiat męski składa się z 3-4 listków okrywy i 9-12 pręcików. Kwiaty żeńskie wyrastają po 1-2 na długich szypułkach z kątów liści. Mają 2-krotny słupek z dwoma znamionami i 3 listki okrywy. Ponadto w kwiatach żeńskich występuje szczątkowy pręcik, tzw. prątniczek.

Liście

Podługowato-jajowate do eliptycznych, o długości 2-3 razy większej od szerokości, o zwężonych nasadach i karbowano ząbkowanych brzegach. Są nagie lub przylegająco owłosione i mają niewielkie przylistki (długość ok. 2 mm). Ulistnienie naprzeciwlegle.

Owoc

Biszkoptowatego kształtu torebka pokryta szczecinami o długości 4-5 mm.

Część podziemna

Posiada długie, czołgające się i rozgałęzione kłącze, które podczas dłuższej suszy wybarwia się na fioletowo. Dość łatwo rozmnaża się wegetatywnie za pomocą kłaczy, dlatego też często tworzy duże skupienia jednopłciowych okazów.

Szczyr trwały

Szczyr trwały

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *