Przelot alpejski

Przelot alpejski to gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny bobowatych. Występuje na Półwyspie Bałkańskim, w Alpach i Karpatach. W Polsce wyłącznie w Tatrach (roślina tatrzańska). Jest tu rośliną dość pospolitą.

Siedlisko: porasta Hale, skały, upłazy i naskalne murawy. Występuje na wapiennym podłożu (roślina wapieniolubna). Rośnie po piętro halne, z głównym centrum występowania w reglu górnym i piętrze kosówki.

Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Carici sempervirentis-Festucetum.

Jest to roślina trująca.

Łodyga

Wzniesiona, prosta, o wysokości 10-30 cm. Cała jest przylegająco, delikatnie owłosiona. Tylko w dolnej części posiada 1-3 liście, górą jest bezlistna.

Kwiaty

Motylkowe, złocistożółtej barwy, tworzące dużą główkę na szczycie łodygi. Kwiaty wyrastają na bardzo krótkich szypułkach. Mają rozdęty i owłosiony kielich o długości 13-16 mm, który po przekwitnięciu staje się brudnoszary. Korona o długości 16-20 mm z żagielkiem o długości 8-9 mm, słupek otoczony 10 pręcikami zrośniętymi w rurkę.

Liście

Liczne liście odziomkowe tworzące różyczkę. Liście są nieparzysto-pierzaste z dużym listkiem szczytowym. Czasami odziomkowe liście składają się tylko z listka szczytowego.

Owoc

Strąk zawierający jedno tylko nasiono i znajdujący się wewnątrz kielicha.

Przelot alpejski

Przelot alpejski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *