Przelot alpejski
ulrich
24 kwietnia 2011
Byliny, Rośliny trujące
alpejski, przelot, przelot alpejski, przelot alpejski biologia, przelot alpejski ekologia, przelot alpejski kwiaty, przelot alpejski liście, przelot alpejski opis, przelot alpejski owoc, przelot alpejski wygląd, przelot alpejski występowanie, przelot alpejski zdjęcie, przelot alpejski łodyga
Przelot alpejski to gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny bobowatych. Występuje na Półwyspie Bałkańskim, w Alpach i Karpatach. W Polsce wyłącznie w Tatrach (roślina tatrzańska). Jest tu rośliną dość pospolitą.
Siedlisko: porasta Hale, skały, upłazy i naskalne murawy. Występuje na wapiennym podłożu (roślina wapieniolubna). Rośnie po piętro halne, z głównym centrum występowania w reglu górnym i piętrze kosówki.
Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Carici sempervirentis-Festucetum.
Jest to roślina trująca.
Łodyga
Wzniesiona, prosta, o wysokości 10-30 cm. Cała jest przylegająco, delikatnie owłosiona. Tylko w dolnej części posiada 1-3 liście, górą jest bezlistna.
Kwiaty
Motylkowe, złocistożółtej barwy, tworzące dużą główkę na szczycie łodygi. Kwiaty wyrastają na bardzo krótkich szypułkach. Mają rozdęty i owłosiony kielich o długości 13-16 mm, który po przekwitnięciu staje się brudnoszary. Korona o długości 16-20 mm z żagielkiem o długości 8-9 mm, słupek otoczony 10 pręcikami zrośniętymi w rurkę.
Liście
Liczne liście odziomkowe tworzące różyczkę. Liście są nieparzysto-pierzaste z dużym listkiem szczytowym. Czasami odziomkowe liście składają się tylko z listka szczytowego.
Owoc
Strąk zawierający jedno tylko nasiono i znajdujący się wewnątrz kielicha.

Przelot alpejski