Mlecz polny
ulrich
24 kwietnia 2011
Byliny, Rośliny trujące
mlecz, mlecz polny, mlecz polny biologia, mlecz polny ekologia, mlecz polny kwiaty, mlecz polny liście, mlecz polny opis, mlecz polny owoc, mlecz polny wygląd, mlecz polny występowanie, mlecz polny zdjęcie, mlecz polny łodyga, polny
Mlecz polny to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Występuje w całej Europie, w środkowej i zachodniej Azji, na Syberii, Kaukazie i w Afryce Północnej (Algieria, Maroko, Tunezja).
Rozprzestrzenił się też gdzieniegdzie poza tym rodzimym obszarem swojego występowania. W Polsce jest pospolity na niżu i w niższych położeniach górskich.
Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od czerwca do października, owoce rozsiewane są przez wiatr.
Roślina trująca, wydziela trujący sok mleczny.
Występuje na łąkach i w zaroślach, a także jako chwast w zbożach oraz w ogrodach i roślinach okopowych. Gatunek wyróżniający dla rzędu (O.) Polygono-Chenopodietalia.
Łodyga
Sztywna, pusta, dołem naga, dorastająca do 60-150 mm wysokości. Pod ziemią roślina wytwarza bardzo kruche, czołgające się kłącze.
Kwiaty
Zebrane w nielicznych koszyczkach tworzących podbaldach, języczkowe, żółte, obupłciowe. Słupki o żółtych szyjkach. Koszyczki o średnicy 4-5 cm, ich okrywa i szypułka gęsto ogruczolone. Po południu i przy złej pogodzie koszyczki kwiatowe zamykają się.
Liście
Liście na brzegach nierówno kolczasto ząbkowane, wrębne lub pierzastodzielne o sercowatej nasadzie. Często o sinej barwie.
Owoc
Ciemnobrunatna niełupka z puchem kielichowym, obustronnie 5-żebrowa.

Mlecz polny