Konwalijka dwulistna
ulrich
23 kwietnia 2011
Byliny, Rośliny trujące
dwulistna, konwalijka, konwalijka dwulistna, konwalijka dwulistna kwiaty, konwalijka dwulistna kłącze, konwalijka dwulistna liście, konwalijka dwulistna opis, konwalijka dwulistna owoc, konwalijka dwulistna wygląd, konwalijka dwulistna występowanie, konwalijka dwulistna zdjęcia, konwalijka dwulistna łodyga
Konwalijka dwulistna to gatunek byliny zaliczany do rodziny szparagowatych (Asparagaceae) wg systemu APG III (2009). Roślina występuje w Europie i Azji, pospolita jest w całej Polsce.
Występuje w lasach, głównie na próchnicznych glebach powstałych w wyniku rozkładu igliwia i liści. Jest rośliną wskaźnikową takich właśnie gleb. Geofit ryzomowy o zasięgu okołobiegunowym. Często tworzy duże skupiska. Występuje na całym niżu, jak również w górach, gdzie dochodzi aż do piętra kosówki.
Konwalijka to roślina trująca – owoce są trujące.
Łodyga
Pojedyncza, wzniesiona, nierozgałęziona, rzadko owłosiona, o wysokości zaledwie 5?20 cm.
Kwiaty
Zebrane w 2?3 kwiatowe baldaszki tworzące grono na szczycie łodygi. Kwiatki bardzo drobne, na krótkich szypułkach osadzonych w kątach przysadek. Cztery działki okwiatu, długości 2?3 mm, o białym, lub żółtawym kolorze, zrośnięte w nasadzie. Pręciki cztery, o długości takiej, jak działki (lub niewiele mniejszej), słupek jeden z grubą i krótką szyjką i 2?3 komorową zalążnią. Kwiatyprzedsłupne, kwitną od maja do czerwca, są owadopylne (zapylane przez muchówki).
Liście
Przeważnie, jak wskazuje nazwa gatunkowa rośliny, występują tylko dwa liście. Istnieje też rzadko spotykana odmiana trzylistna, u której z kąta każdego liścia wyrasta oddzielna łodyga kwiatostanowa. Liście sercowatojajowate, ostro zakończone, osadzone blisko siebie. Nerwy na spodniej stronie blaszki wystające, orzęsione.
Owoc
Kulista jagoda, zawierająca 1?2 kuliste nasiona. Początkowo zielona, po dojrzeniu czerwona.
Kłącze
Cienkie, czołgające się.

Konwalijka dwulistna