Kokorycz pełna

Kokorycz pełna jest gatunkiem rośliny z rodziny makowatych (w innej klasyfikacji zaliczany jest do rodziny dymnicowatych).

Występuje w stanie dzikim na większości obszaru Europy, w Algierii, Turcji i niektórych rejonach Syberii.

W Polsce kokorycz pełna jest dość często spotykana (zarówno na niżu, jak i w niższych położeniach górskich).

Jest byliną i geofitem.

Kokorycz pełna jest rośliną trującą.

Roślina ta posiada podwójne zabezpieczenie przed samozapyleniem; kwiaty są przedprątne, a ponadto jest wybitnie samopłonna ? własny pyłek nie może kiełkować na tej samej roślinie.

Kwitnie od marca do maja.

Zapylana jest przez owady.

Nasiona rozsiewane są przez mrówki.

Siedliskiem są widne lasy liściaste, zarośla oraz żywopłoty.

Roślina najlepiej rośnie na glebach gliniastych ubogich w wapń.

W górach występuje po regiel dolny.

Tworzy mieszańce z kokoryczą wątłą.

Łodyga

Delikatna, nieowłosiona, o wysokości do 20 cm, dołem pokryta łuskowatymi liśćmi.

Liście

U dołu przeważnie z jednym listkiem i dwoma podwójnie trójdzielnymi liśćmi. Przysadki o innym kształcie niż liście ? palczastowrębne lub palczastosieczne, a czasami niepodzielone.

Kwiaty

Kwiaty tej rośliny są ciemnoczerwone, rzadziej białe lub fioletowe do 2,5 cm długości, z długą, prawie prostą ostrogą. Kwiaty o długości 15-25 mm tworzą szczytowe, dość luźne grono. Wyrastają na szypułkach nieco tylko krótszych od przysadek. Dwie działki kielicha odpadają bardzo wcześnie, tak, że kielicha przeważnie brak. Korona składa się z 4 płatków, które zrośnięte są nasadami. Górny płatek tworzy ostrogę, w której wytwarzany jest nektar. Dwa środkowe płatki tworzą hem, którego zadaniem jest ochrona wewnętrznych części kwiatu.

Owoc

Pękająca dwoma podłużnymi szwami torebka, wyrastająca na trzonku o długości 10-14 mm. Czarnej barwy nasiona o średnicy ok. 2 mm zawierają elajosom.

Bulwa

Kokorycz pełna posiada niedużą, kulistą, pełną bulwę. Korzystając z nagromadzonych w niej w poprzednim roku substancji zapasowych bardzo wczesną wiosną, jeszcze przed rozwinięciem liści przez drzewa rozwija kwiaty.

Kokorycz pełna

Kokorycz pełna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *