Ciemiężyk białokwiatowy
ulrich
22 kwietnia 2011
Byliny, Rośliny lecznicze, Rośliny trujące
białokwiatowy, ciemiężyk, ciemiężyk białokwiatowy, ciemiężyk białokwiatowy ciemiężyk białokwiatowy liście, ciemiężyk białokwiatowy działanie, ciemiężyk białokwiatowy kwiaty, ciemiężyk białokwiatowy opis, ciemiężyk białokwiatowy owoc, ciemiężyk białokwiatowy wygląd, ciemiężyk białokwiatowy występowanie, ciemiężyk białokwiatowy zastosowanie, ciemiężyk białokwiatowy zdjęcie, ciemiężyk białokwiatowy łodyga
Ciemiężyk białokwiatowy to gatunek rośliny z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Występuje w Europie Południowej, Środkowej i Wschodniej, w Afryce Północnej (Algieria, Maroko), w Turcji i na Kaukazie. W Polsce jest dość pospolity na niżu i w niższych położeniach górskich.
Bylina, hemikryptofit. Siedlisko: suche lasy sosnowe, wzgórza, skały. Występuje przeważnie na glebach piaszczystych i kamienistych.
Ciemiężyk to roślina trująca.
Łodyga
Prosta, wzniesiona, słabo się rozgałęziająca się, o wysokości do 60 cm.
Kwiaty
Niewielkie, białe, skupione w podbaldachy, pojawiają się na szczytach łodyg oraz w kątach górnych liści. Mają 5-dzielny kielich, lejkowato-kółkową koronę o zielonawej nasadzie i tępych łatkach. Wewnątrz korony 5 niewielkich osklepek. Kwitnie od maja do lipca.
Liście
O różnym kształcie, od jajowatych (dolnych) przez jajowatolancetowate (środkowe) do lancetowatych (górne). Są krótkoogonkowe, zaostrzone, za młodu owłosione na spodniej stronie.
Owoc
Nagie i ostre mieszki o długości do 4 cm.
Zastosowanie
Roślina lecznicza
Surowiec: kłącze i korzenie (Radix Vincetoxici). Zawierają m.in.: glikozyd winetoksynę (asklepiadyna), olejek eteryczny, saponiny, śluz, cukry.
Działanie i zastosowanie: napotne, moczopędne, przeczyszczające i ogólnie tonizujące. Ciemiężyk jest rośliną o silnie trującym działaniu, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno leczyć się nim bez zgody lekarza. Najpopularniejszą postacią leku jest odwar z kłącza (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem przez 3 ? 5 minut od zawrzenia, przecedzić i pić w razie potrzeby 2 ? 3 razy dziennie po 1/4 szklanki).

Ciemiężyk białokwiatowy