Bylica pospolita
ulrich
25 kwietnia 2011
Byliny, Rośliny lecznicze, Rośliny trujące
bylica, bylica pospolita, bylica pospolita biologia, bylica pospolita ekologia, bylica pospolita kwiaty, bylica pospolita liście, bylica pospolita opis, bylica pospolita wygląd, bylica pospolita występowanie, bylica pospolita zastosowanie, bylica pospolita zdjęcie, bylica pospolita łodyga, pospolita
Bylica pospolita to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Rodzime obszary jego występowania to Europa, znaczna część Azji oraz Algieria i Tunezja. Jako gatunek zawleczony rozprzestrzenił się również w innych rejonach świata. W Polsce gatunek pospolity.
Bylina, chamefit. Kwitnie od lipca do września, jest wiatropylna. Ma intensywny zapach. Siedlisko: zarośla, przydroża, brzegi wód, także zbocza górskie (piargi) do wysokości 1600 m n.p.m. Roślina azotolubna i ruderalna. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Artemisietea vulgaris, Ass. Arctio-Artemisietum.
Roślina trująca: w większych ilościach jest toksyczna.
Liczba chromosomów 2n= 16.
Łodyga
Silnie rozgałęziona, osiąga wysokość 50 ? 240 cm.
Kwiaty
Koszyczki ? jajowate, szaro wełnisto owłosione, wielkości 3?4 mm, zebrane w gęste wiechy na szczytach łodyg. Kwiaty żółtawe do czerwonobrązowych.
Liście
Pierzastodzielne, z wierzchu ciemnozielone, od spodu białawe i filcowate. o odcinkach jajowatych lub podłużnych, szerokości 0,2 ? 1 cm, głęboko i dość rzadko piłkowanych.
Zastosowanie
Sztuka kulinarna
Bylica pospolita jest używana jako przyprawa do potraw mięsnych.
Roślina lecznicza
Jest to roślina o podobnym działaniu do bylicy piołun, tylko znacznie słabszym. Niegdyś stosowana w ziołolecznictwie. Ziele Herba Artemisiae i korzeń Radix Artemisiea vulgaris zawierają olejki eteryczne, żywicę, gorycz.

Bylica pospolita